Anna Lewandowska o nadwrażliwości jelit. Jakie badania wykonać, aby nie bać się o swoje zdrowie?

Anna Lewandowska dodała na blogu ważny wpis, dotyczący pewnego schorzenia. Nadwrażliwość jelit występuje coraz częściej - co zbadać, aby wiedzieć, czy mamy z nią do czynienia?

Anna Lewandowska informuje czytelników bloga o tym, czego przyczyną mogą być pewne nawracające problemy. Jeśli zauważyliśmy, że borykamy się z nawracającymi infekcjami, bólami brzucha, wzdęciami oraz  biegunkami i/lub zaparciami, a temu wszystkiemu towarzyszy utrata masy ciała - a dbamy o dietę i aktywność fizyczną - jest to poważny sygnał. Co należy zrobić w takim przypadku?

Zobacz wideo

Nadwrażliwość jelit - co zbadać?

Powyższe objawy mogą mieć swoją przyczynę w chorych jelitach. Ich nadwrażliwość może nieźle uprzykrzyć życie, dlatego warto wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Tak jak zauważa Lewandowska, warto jest zrobić badania, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Do podstawowych badań należą:

  • morfologia OB i inne podstawowe badania biochemiczne krwi;
  • test na krew utajoną w stolcu;
  • pełna kolonoskopia, która pozwala na zweryfikowanie całego jelita grubego.

Jeśli diagnoza się potwierdzi, nasz lekarz prowadzący dopasuje nam dietę oraz leki, które wspomogą nasz układ pokarmowy, aby mógł normalnie funkcjonować.

Objawy podobne, ale diagnozy brak - co dalej?

Anna Lewandowska mówi też o nadwrażliwości, która może mieć ukryte podłoże i nieco inną przyczynę wystąpienia.

Szukając przyczyn problemów gastrycznych, należy rozważyć możliwość występowania nietolerancji pokarmowych. Wiele produktów, powszechnie uważanych za zdrowe i posiadających prozdrowotne substancje, może nam niestety szkodzić. Oprócz objawów ze strony przewodu pokarmowego często nietolerancjom towarzyszą: zmiany skórne, migreny, choroby autoimmunologiczne, bóle mięśni, stawów, zaburzenia nastroju - czytamy na hpba.pl.

Ukryta nadwrażliwość pokarmowa jest trudna do wykrycia, a daje podobne objawy do jelita nadwrażliwego. Z tego względu tak ważne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, które pomogą nam ustalić właściwy powód naszych trawiennych problemów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.