Zalety treningu izometrycznego. Naukowcy mają dobre wieści - jest ich więcej, niż sądzono

Trening izometryczny jest polecany osobom, które chcą szybko wzmocnić mięśnie. Specjaliści przytaczają jednak jeszcze wiele innych korzyści płynących z tego rodzaju aktywności fizycznej.

Oporowy trening izometryczny zdaje się mieć więcej korzyści, niż początkowo zakładano. Na czym dokładnie polegają takie zajęcia i o jakich zaletach informują naukowcy? Informacje te sprawią, że coraz chętniej będziemy decydować się na takie treningi.

Zobacz wideo Ewa Chodakowska rusza z nowym wyzwaniem treningowym

Trening izometryczny - co to takiego?

Ćwiczenia izometryczne to takie, do których wykonania przyjmujemy statyczną pozycję. W skład tego rodzaju aktywności fizycznej wchodzą m.in. deski. Wykonanie ćwiczenia polega na maksymalnym napięciu mięśni bez zmieniania ich długości. W tym momencie, podczas treningu nie wykonujemy żadnych innych ruchów - skupiamy się jedynie na opisanym procesie napinania mięśni. 

Trening izometryczny - zalety

Poza niewątpliwym przypływem sił i wzmocnionej kondycji, trenerzy zwracają uwagę na coś jeszcze. Bardzo ważną zaletą, o której niedawno dowiedzieli się naukowcy, jest mianowicie regulacja ciśnienia. Badania opublikowane w "Hypertension Research" informują o przeprowadzonych przez uczestników próbach treningowych. Już po 24 zajęciach osoby te miały bardziej uregulowane ciśnienie, niż przed wykonywaniem ćwiczeń. Chętni wykonywali treningi dwa lub trzy razy w tygodniu.

Autorzy eksperymentu porównują nawet regularne ćwiczenia izometryczne do stosowania leków na nadciśnienie! To tylko pokazuje, że ruch to naprawdę zdrowie. Korzyści możemy przekonać się na własnej skórze. Najpierw jednak skonsultujmy się z naszym lekarzem prowadzącym, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań (szczególnie ostrożne powinny być osoby z nadciśnieniem).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.