Białko jest niezmiennie punktowane za to, że pomaga budować mięśnie, naprawiać tkankę i pomagać w ważnych funkcjach organizmu, takich jak krzepnięcie krwi i odpowiedź immunologiczna. Między innymi ze względu na te wartości białka, jego niedobór jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Jak poznać, że spożywamy za mało tego składnika?
Dietetyczka Susan Greeley zwraca uwagę na kilka czynników, które powinny nas zaniepokoić, właśnie ze względu na to, iż mogą oznaczać niedobór białka.
Pierwszym takim objawem jest wolniejsze gojenie się ran - mniej białka to mniej kolagenu niezbędnego do prawidłowego procesu znikania ran. Czasem może dojść do sytuacji, gdy rany wydają się praktycznie nie goić - koniecznie zgłośmy się wtedy do lekarza.
Jeśli jemy za mało białka, podupada nasz system odpornościowy. Mechanizm tego ma związek z rolą aminokwasów w tworzeniu przeciwciał - czyli białek - i regulowaniu odpowiedzi immunologicznych na zagrożenia.
Wraz z wiekiem nasze mięśnie i kości stają się mniej odporne na uszkodzenia - to właśnie białko może nam pomóc ten proces spowolnić. Niedobór białka to mniej kolagenu, który tworzy włókna mięśni oraz kości.
Tak, te objawy też mogą świadczyć o zbyt małej ilości białka w diecie. Jeśli w naszej diecie jest zbyt mało mięsa i/lub produktów roślinnych bogatych w ten składnik, zauważymy te trzy problemy.
Białko jest makroskładnikiem odżywczym, co w praktyce oznacza, że składnik ten ??dostarcza organizmowi energię. Kiedy dana osoba ma ograniczenie białka i kalorii, osłabienie i zmęczenie często są pierwszymi objawami. Ograniczona podaż aminokwasów, poprzez zbyt niską ilość białka, prowadzi z kolei do zmienności nastroju oraz zaburzeń snu.