Skąd wiedzieć, że w naszej diecie jest za mało białka? Organizm wysyła te sygnały

Niedobór białka jest bardzo poważną kwestią - w końcu jest to jeden z najważniejszych składników w diecie. Skąd wiedzieć, że jemy go za mało?

Białko jest niezmiennie punktowane za to, że pomaga budować mięśnie, naprawiać tkankę i pomagać w ważnych funkcjach organizmu, takich jak krzepnięcie krwi i odpowiedź immunologiczna. Między innymi ze względu na te wartości białka, jego niedobór jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Jak poznać, że spożywamy za mało tego składnika?

Zobacz wideo Katarzyna Skrzynecka o swojej diecie. "To był rodzaj wegańskiego detoksu"

Niedobór białka - tak ciało nas informuje o problemie

Dietetyczka Susan Greeley zwraca uwagę na kilka czynników, które powinny nas zaniepokoić, właśnie ze względu na to, iż mogą oznaczać niedobór białka.

Skaleczenia i rany goją się wolniej, niż zwykle

Pierwszym takim objawem jest wolniejsze gojenie się ran - mniej białka to mniej kolagenu niezbędnego do prawidłowego procesu znikania ran. Czasem może dojść do sytuacji, gdy rany wydają się praktycznie nie goić - koniecznie zgłośmy się wtedy do lekarza.

Częściej chorujemy

Jeśli jemy za mało białka, podupada nasz system odpornościowy. Mechanizm tego ma związek z rolą aminokwasów w tworzeniu przeciwciał - czyli białek - i regulowaniu odpowiedzi immunologicznych na zagrożenia.

Osłabione mięśnie i kości

Wraz z wiekiem nasze mięśnie i kości stają się mniej odporne na uszkodzenia - to właśnie białko może nam pomóc ten proces spowolnić. Niedobór białka to mniej kolagenu, który tworzy włókna mięśni oraz kości.

Wypadanie włosów, łamliwe paznokcie i sucha skóra

Tak, te objawy też mogą świadczyć o zbyt małej ilości białka w diecie. Jeśli w naszej diecie jest zbyt mało mięsa i/lub produktów roślinnych bogatych w ten składnik, zauważymy te trzy problemy.

Zmęczenie, zmiany nastroju i problemy ze snem

Białko jest makroskładnikiem odżywczym, co w praktyce oznacza, że składnik ten ??dostarcza organizmowi energię. Kiedy dana osoba ma ograniczenie białka i kalorii, osłabienie i zmęczenie często są pierwszymi objawami. Ograniczona podaż aminokwasów, poprzez zbyt niską ilość białka, prowadzi z kolei do zmienności nastroju oraz zaburzeń snu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA