Test sprawnościowy. Jeśli nie możesz poradzić sobie z tymi ćwiczeniami - trenuj więcej!

Powszechnie uważa się, że istnieją pewne ćwiczenia, które praktycznie każda sprawna osoba powinna być w stanie wykonać. Testy sprawnościowe mogą pomóc ocenić, na jakim etapie znajduje się twoja sprawność.

Chcesz wiedzieć, w jakim stanie jest twoja kondycja? Nie ma na to innej rady - trzeba to sprawdzić! Testy sprawnościowe to szybki sposób na to, aby ocenić sytuację. Czy istnieje uniwersalny zestaw? Specjaliści twierdzą, że te ćwiczenia są tego świetnym przykładem.

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę?

Test sprawnościowy - jak go wykonać?

Ćwiczenie pierwsze - deska

Deska jest nieskomplikowanym, ale wymagającym ćwiczeniem, które doskonale pokazuje, na jakim etapie jest wytrzymałość naszego ciała. Spróbuj wykonać trzyminutową deskę - jeśli podołasz zadaniu oznacza to, że masz bardzo silne mięśnie rdzenia, gratulujemy! Jeśli jednak poddasz się przed wyznaczonym czasem, wiesz nad czym musisz popracować. 

Ćwiczenie drugie - wstawanie na... siedząco

Jesteś w stanie usiąść na podłodze, a potem, bez pomocy rąk, przedramion czy kolan, podnieść się znowu w górę? Jeśli odpowiedź brzmi nie, postaraj się, aby w twojej codziennej rutynie zagościło więcej ćwiczeń. 

Ćwiczenie trzecie - pompki

Kolejnym wyznacznikiem sprawności jest test pompek. Według danych przedstawionych przez magazyn Eat This, Not That, ilość pompek jest uzależniona od płci i wieku i prezentuje się następująco:

  • Mężczyźni w wieku 25 lat: 28 pompek. Kobiety w wieku 25 lat: 20 pompek.
  • Mężczyźni, wiek 35 lat: 21 pompek. Kobiety, wiek 35 lat: 19 pompek.
  • Mężczyźni, wiek 45 lat: 16 pompek. Kobiety w wieku 45 lat: 14 pompek.
  • Mężczyźni w wieku 55 lat: 12 pompek. Kobiety w wieku 55 lat: 10 pompek.
  • Mężczyźni w wieku 65 lat: 10 pompek. Kobiety w wieku 65 lat: 10 pompek.

Jeżeli wykonanie podanej liczby powtórzeń z naszego zakresu przychodzi nam z łatwością - jest naprawdę dobrze! Jeśli jednak mamy problemy, spróbujmy częściej wykonywać to ćwiczenie.

Ćwiczenie czwarte - jogging

Ostatnim sposobem jest pomiar sprawności podczas biegu. Tu zasada jest bardzo prosta - jeśli jesteśmy w stanie przemierzyć biegiem lub szybszym truchtem siedem minut bez zatrzymywania się, z naszą kondycją jest naprawdę dobrze. Jeśli jednak czas nam się dłuży i musimy odpoczywać w trakcie, czas na częstsze uprawianie sportów!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.