Kiedy jeść białko, aby w końcu zacząć budować masę mięśniową? Zamiast pić potreningowe odżywki, zwróć uwagę na ten posiłek

Mocne i wyraźne mięśnie to twój cel? Odstaw na bok potreningowe koktajle proteinowe i przyjrzyj się swojej diecie.

Wiele osób, których priorytetem jest budowa masy mięśniowej, traktuje priorytetowo białko po treningu. Wierzą, że koktajl proteinowy wypity od razu po treningu siłowym pomoże szybko zbudować masę mięśniową. Prawdą jest, że organizm potrzebuje białka do naprawy uszkodzeń wywołanych wysiłkiem fizycznym. Jednak nowe badania sugerują, że białko spożyte od razu po sesji podnoszenia ciężarów wcale nie jest najskuteczniejsze w budowaniu masy mięśniowej.

Zobacz wideo Agnieszka Radwańska o swojej diecie

Rytm dobowy a budowanie mięśni - na co zwrócić uwagę?

Według dr Andrew Hubermana, neurologa, który omawiał szereg nowych badań w swoim podkaście Huberman Lab, wszystko ma związek z naszymi rytmami dobowymi . Każda z komórek organizmu, w tym włókna mięśniowe, jest ustawiana przez nasz wewnętrzny "zegar", wpływający na pracę całego ciała. W tym na proce syntezy białek.

Kiedy budzisz się rano, komórki mięśniowe są przygotowane do włączenia aminokwasów i syntezy mięśni, niezależnie od tego, czy trenujesz trenujesz z ciężarami w nocy czy o poranku lub w ogóle się nie ćwiczysz – wyjaśnia dr Huberman dla Stylist.

Z tego względu, zdecydowanie ważniejszym posiłkiem od potreningowego koktajlu jest śniadanie. Oczywiście białko powinno pojawiać się również w obiadach i kolacjach. Jeśli jednak zależy nam na budowaniu masy mięśniowej, szczególną uwagę zwróćmy na śniadania, aby to właśnie wtedy dostarczyć organizmowi porządny zastrzyk tego składnika.

Pełnowartościowe śniadania z dużą ilością białka

Po co w takim razie sięgać, aby zaspokoić zapotrzebowanie na białko? Dobrym wyjściem będą np. różne warianty jajecznicy, owsianka z jagodami, nasionami chia i jogurtem greckim, bajgiel z łososiem i awokado, czy np. twarożek z tostami i owocami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.