Z treningami siłowymi oswaja się coraz więcej osób, które lubią dbać o swoją kondycję. Przekonanie, że nie jest odpowiedni dla kobiet już dawno zaczęło odchodzić w niepamięć. Mało kto jednak zdaje sobie, jak wiele takie ćwiczenia niosą korzyści. Oczywiście wtedy, kiedy odpowiednio dopasujemy treningowe warunki i pilnujemy, aby się nie przetrenować.
Przy odpowiednim doborze obciążenia oraz schematu ćwiczeń, trening siłowy będzie dla nas bezpiecznym sposobem na wzmacnianie kondycji. Eksperci zapewniają, że ćwiczenia przynoszą praktycznie same korzyści; zwłaszcza wtedy, kiedy... wykonujemy je codziennie. Jakie są zalety treningu siłowego, oprócz zwiększania masy mięśniowej?
Chociaż cardio jest kluczem do szybszych przemian metabolicznych i spalania, uzupełnienie takich ćwiczeń o trening siłowy dodatkowo wzmacnia i przyspiesza rezultaty. Według ekspertów, zwiększona masa mięśniowa równa się przyspieszonemu spalaniu kalorii.
Badania opublikowane na łamach Healthy Place dowodzą, że regularny trening siłowy dosłownie nieco zmienia nasz sposób myślenia o sobie. W jaki sposób? Przy tego rodzaju ćwiczeń uwalnia się mnóstwo endorfin - w porównaniu do innych aktywności, właśnie podnoszenie ciężarków ma tu zajmować pierwsze miejsce. Samo zauważanie, że z treningu na trening możemy pewniej podnosić coraz cięższe hantle ma wpływ na to, jak siebie postrzegamy. Zaczynamy wtedy bardziej wierzyć w swoje możliwości, co może przełożyć się na wiele innych sfer naszego życia.
Regularny trening siłowy to nie tylko wzmocnione mięśnie, lecz także kości. Systematyczne ćwiczenia sprawiają, że z czasem nasze kości będą znacznie zdrowsze. Ważna jest jednak w tym przypadku konsultacja z lekarzem prowadzącym - jeśli mamy niską masę kostną lub problemy z kręgosłupem, nie wszystkie treningi oporowe będą dla nas odpowiednie. Mocne kości oraz mięśnie, połączone z regularnym ulepszaniem swojej techniki podnoszenia ciężarów, sprawi, że będziemy coraz mniej podatni na kontuzje. Nasze ciało dostosuje się do większego wysiłku.
Choć rzeczywiście ćwiczenia te mają mnóstwo korzyści, nie każdy będzie mógł je wykonywać codziennie - zwłaszcza na samym początku. Kiedy źle dobierzemy ciężar i będziemy trenować dzień w dzień, co gorsza, nie dostosowując liczby powtórzeń - czeka nas szybka kontuzja. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem zajęć, po pierwsze, zrobić badania czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Po drugie, najbezpieczniej będzie pierwszych kilka sesji wykonać pod okiem osoby, która zna się na ćwiczeniach siłowych i udzieli nam cennych wskazówek oraz przyjrzy się, czy nie robimy żadnych błędów technicznych, które później możemy boleśnie odczuć.