Aqua jogging - na czym dokładnie polega? Powody, dla których warto spróbować takiego treningu

Bieganie to jeden z najchętniej wybieranych rodzajów treningu. Niestety, dla wielu osób jest to sport zbyt kontuzyjny. Jak wprowadzić jogging do rutyny, omijając przeszkody? Istnieje na to pewien sposób.

Aqua jogging to wyjątkowe połączenie biegania i pływania, które może pomóc we wzmocnieniu wytrzymałości układu krążenia. Jogging przy oporze wody sprawia, że aktywność ta nie jest tak kontuzyjna, jak klasyczne bieganie po ścieżkach. Aqua jogging ma też tę zaletę, że na zamkniętym basenie możemy ćwiczyć niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Co jeszcze warto wiedzieć  tym sporcie?

Zobacz wideo Eva Longoria pokazała trening na pośladki

Aqua jogging - korzyści

Oprócz wzmocnienia układu krążenia, aqua jogging poprawia naszą kondycję oraz wydolność oddechową. Jest też łagodniejszy dla stawów, niż tradycyjne biegi. Poprawi się też nasza postawa, a mięśnie wzmocnią. W trakcie takiego treningu tempo nie ma znaczenia - skupiamy się tutaj na technice a nie prędkości, opór wody i tak zrobi swoje. Ćwicząc w wodzie spalimy też znacznie więcej kalorii, dlatego też wodny jogging będzie dobry dla osób, które chcą schudnąć.

Aqua jogging - jak ćwiczyć?

Wybierając się na basen, jeśli zamierzamy spróbować tej aktywności, pamiętajmy o zabraniu ze sobą okularów do pływania. Będąc już w wodzie, zacznijmy od pięcio-dziesięciominutowej rozgrzewki - choć ten trening jest znacznie bardziej przyjazny dla stawów, rozgrzewka to podstawa, aby uniknąć niepotrzebnych naciągnięć mięśni! Następnie możemy przejść do poniższego planu:

  • minuta biegu ze stopniowym zwiększaniem prędkości;
  • osiem serii pięciosekundowego sprintu z 15-sekundowymi przerwami;
  • minutowy spacer;
  • minuta biegu ze stopniowym zwiększaniem prędkości;
  • pięć serii 30-sekundowego sprintu z 30-sekundowymi przerwami;
  • minuta biegu ze stopniowym zwiększaniem prędkości;
  • minutowy spacer;
  • minuta biegu ze stopniowym zwiększaniem prędkości.

Po zakończonym treningu przeznaczmy sobie kolejnych pięć-dziesięć minut na ochłonięcie. W tym czasie możemy powoli pospacerować i głęboko pooddychać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.