Dieta bogata w przeciwutleniacze - co dodać do listy zakupów? W ten sposób jesienne przeziębienia nie będą nam straszne

Przeciwutleniacze mają znaczny wpływ na nasze zdrowie. To nie tylko sposób na przedłużenie młodości, lecz także metoda walki ze stanami zapalnymi. Jeśli myślisz o przeciwutleniaczach, przed oczami pojawia ci się spirulina i nasiona chia? Cenny składnik znajdziemy też w bardziej dostępnych i popularnych produktach.

Przeciwutleniacze to cenne składniki, które pomagają nam walczyć z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi m.in. za stany zapalne oraz szybsze starzenie się komórek. Na szczęście mamy możliwość ochrony przed tymi szkodliwymi działaniami, wprowadzając do diety pewne zmiany. Przy najbliższym uzupełnianiu lodówki, koniecznie sięgnijcie w sklepie po te produkty.

Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz

Chcesz żyć zdrowiej? Postaw na przeciwutleniacze!

Nie sprawimy, że wolne rodniki przestaną dostawać się do naszego organizmu. Możemy jednak osłabić ich działanie i wyeliminować wyrządzone nam szkody. Przeciwutleniacze naprawiają uszkodzone komórki, dzięki czemu będziemy mniej podatni na ciężkie choroby, które wywołują szkodliwe rodniki. Ilość przeciwutleniaczy mierzymy w specjalnej jednostce ORAC. Gdzie znajdziemy cenny składnik? Dietetyk współpracujący z Well&Good wymienia:

  • suszone śliwki (5770 ORAC);
  • rodzynki (2830 ORAC);
  • jagody (2400 ORAC);
  • jeżyny (2036 ORAC);
  • jarmuż (1770 ORAC);
  • truskawki (1540 ORAC);
  • szpinak (1260 ORAC);
  • maliny (1220 ORAC);
  • brukselkę 980 ORAC);
  • świeże śliwki (949 ORAC).

Jaką ma jeszcze radę dietetyk dla każdej osoby, która chce zadbać, aby dostarczyć organizmowi dobrą ilość przeciwutleniaczy? Należy pamiętać, aby do każdego posiłku dodawać warzywa i/lub owoce. Produkty pochodzenia roślinnego to najlepsze źródła tych cennych składników. Dr Cassetty dodaje, że roślinne produkty powinny stanowić ok. 75 procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego. 

Sugeruję, aby przynajmniej jedna z twoich codziennych przekąsek zawierała owoc lub warzywo. Jeśli połączysz owoce lub warzywa z tłuszczem lub białkiem roślinnym, dostaniesz jeszcze więcej przeciwutleniaczy. Orzechy i nasiona napakowane białkiem, fasola oraz inne rośliny strączkowe są również wypełnione przeciwutleniaczami - dodaje w rozmowie z Well&Good.

Warto odnotować sobie powyższe informacje w głowie i przy następnych zakupach zwrócić uwagę, czy sięgamy po przeciwutleniaczowe bomby.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.