Dopada cię popołudniowe zmęczenie? Mamy kilka sposobów na to, jak zawalczyć z nagłym spadkiem energii

Bardzo dużo osób popołudniami odczuwa spory spadek energetyczny, który nie tylko negatywnie wpływa na nastrój, lecz także zmniejsza nasze możliwości. Jak nie dać się zmęczeniu i utrzymać energię na wyższym poziomie dłużej?

Nagle pojawiające się zmęczenie popołudniami zdecydowanie częściej dopada nas w jesienno-zimowe miesiące, kiedy na zewnątrz coraz szybciej zapada zmrok. Niedostateczna ilość pobieranej ze słońca witaminy D, połączona z kilkoma innymi czynnikami, sprawia, że nasza energia w ciągu dnia zaczyna szybko spadać. Jest jednak kilka sposobów na to, aby zawalczyć o utrzymanie dobrego samopoczucia dłużej.

Zobacz wideo Sylwia Szostak tłumaczy, jak dba o podopiecznych i czym może się skończyć nadmierne odchudzanie

Sposoby na zmniejszenie popołudniowego zmęczenia

Jeżeli mimo odpowiedniej dawki snu oraz porannej kawy, około godziny trzeciej po południu czujesz, że oczy samoczynnie zaczynają się zamykać - pora na wprowadzenie pewnych zmian. Niestety kawoszom pierwszy punkt na liście nie przypadnie do gustu.

Zmniejsz dawkę kofeiny

Zbyt duże ilości kawy powodują, że kofeina zaczyna lekko mieszać w naszym organizmie. Jeżeli pojawia się w ogromnych ilościach, zaczynamy mieć problemy z efektywnością snu. Z tego względu warto ograniczyć się do co najwyżej dwóch filiżanek dziennie - staraj się też nie dostarczać kofeiny po południu.

Zwróć uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu

A w szczególności, co zjadasz na lunch; wiele produktów, zjedzonych między 11 a 14 może powodować ospałość. Pożegnaj się z ciężkostrawnymi i obfitymi potrawami. Postaw na coś lekkiego, co podniesie energię i zaspokoi mały głód przed obiadem.

Co z treningami?

Jeżeli dopiero zaczynasz ćwiczyć, bardzo możliwe, że po porannych zajęciach w ciągu dnia nagle dopadnie cię zmęczenie. Dlatego też, jeśli już zaczniemy, starajmy się trenować regularnie, co unormuje nasz organizm oraz dostarczy endorfin, co nas lekko rozbudzi. Jeśli masz taką możliwość, gdy czujesz, że dopada cię zmęczenie, wyjdź na krótki spacer - to niesamowite, jak powietrze potrafi nas odświeżyć.

Pij więcej wody

Niby banalne, ale mało osób pamięta o tym, że niedotlenienie oraz odwodnienie mogą spowodować, że szybciej dopadnie nas zmęczenie i senność. Wypijanie właściwej ilości płynów spowoduje, że składniki odżywcze będą szybciej dostarczane we właściwe miejsca. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.