Biegasz, aby chudnąć? To dobry sport na poprawę kondycji, ale czy pomoże zrzucić zbędne kilogramy?

Trening biegowy jest świetnym sposobem na poprawienie wyników przy innych ćwiczeniach, dostarczenie endorfin oraz usprawnieniu pracy układu oddechowego. Czy rzeczywiście może też pomóc schudnąć?

Planujecie zrzucić zbędne kilogramy? W harmonogramie na pewno oprócz diety pojawiły się ćwiczenia. Wiele osób decyduje się, aby zacząć regularne joggingi. Czy jest to dobry wybór? Ekspert zwraca uwagę na kilka czynników, które mogły zostać przez nas pominięte.

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę?

Bieganie a utrata wagi - o czym należy pamiętać?

Intensywna aktywność, taka jak bieganie, może nam pomóc schudnąć, ponieważ zwiększa tętno i spala energię (którą często mierzymy pod postacią kalorii). Liczba spalonych kalorii będzie zależeć od tempa, dystansu i naszej masy ciała. Aby uzyskać bardziej solidne oszacowanie, warto jest zainwestować w opaskę treningową lub aplikację śledzącą nasze poczynania. Jednak to nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby wtenczas przyjrzeć się kilku innym aspektom.

  • Upewnij się, że masz deficyt kalorii - użyj kalkulatora online lub pomnóż swoją obecną masę ciała przez 15, aby oszacować, ile kalorii potrzebujesz każdego dnia. Następnie odejmij 500 od uzyskanej sumy, aby obliczyć zdrową ilość kalorii, która zapewni, że będziesz w deficycie.
  • Zapewnij swojemu organizmowi dietę bogatą w białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze - pomyśl o kurczaku, tofu, pełnoziarnistym makaronie i chlebie, awokado, jajkach i sfermentowanej żywności.
  • Postaw na produkty, które przyspieszą metabolizm i zamień przekąski, które zwykle jesz, na np. orzechy i nasiona, jagody, jogurt, jabłka i owies.
  • Wypróbuj różne rodzaje treningów biegowych - połączenie długich biegów z ćwiczeniami szybkościowymi pomoże ci zużywać więcej energii i spalić więcej kalorii, jednocześnie poprawiając technikę biegania. Powinieneś również łączyć swoją rutynę z innymi czynnościami, takimi jak treningi w domu i ćwiczeniami na masę ciała, aby zbudować siłę.

Jeżeli z kolei mówimy o samym bieganiu, warto jest spróbować dwóch najlepszych technik, czyli biegowych interwałów lub joggingu o niskiej intensywności, podczas którego nasze tętno będzie oscylować w granicy 70 procent twojego maksymalnego tempa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.