Czy typ budowy ciała ma wpływ na trening? Anna Lewandowska przekonuje, że ta zależność jest ważniejsza, niż sądzimy

Anna Lewandowska ma dla nas szybki test, który pozwoli określić, do którego typu sylwetki jest nam najbliżej. Świadomość somatotypu pomoże nam w szybkim określeniu, w jaki sposób powinniśmy ćwiczyć.

Endomorfik, ektomorfik, a może mezomorfik? O czym może nas poinformować typ sylwetki? Okazuje się, że ta wiedza może być niezwykle użyteczna przy planowaniu treningów. Anna Lewandowska przygotowała dla czytelników szybki test, który pozwoli nam dowiedzieć się, jaki typ prezentujemy, a także jak wykorzystać tę informację w praktyce.

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"

Somatotyp - w taki sposób stworzysz trening idealny

Charakterystyka

Czym charakteryzują się poszczególne typy sylwetki? Po wykonaniu testu Lewandowskiej przechodzimy do krótkiego przedstawienia trzech somatotypów:

  1. Ektoformik - charakteryzuje się szybkim metabolizmem, bardzo niskim poziomem tkanki tłuszczowej, drobnym kośćcem, niskim poziomem masy mięśniowej oraz problemami w nabraniu zarówno masy tłuszczowej, jak i mięśniowej. Ektomorficy mają też podwyższoną temperaturę ciała.
  2. Mezomorfik - czyli typ sylwetki wyróżniający się budową przypominającą literę V. Osoby, które mają ten somatotyp mogą mówić o sporym szczęściu - mogą stosunkowo szybko nabrać masy mięśniowej, a ich mięśnie już przed treningami są wyraźnie zarysowane. Tkanka tłuszczowa jest na niskim poziomie, a predyspozycje do rozwijania siły są naprawdę duże!
  3. Endomorfik posiada wyraźnie zaokrągloną sylwetkę, przez większy procent tkanki tłuszczowej. Osoby te mają problem z uwidocznieniem mięśni, choć masa mięśniowa jest na wysokim poziomie, a ich metabolizm działa na dość wolnych obrotach. Sylwetka charakteryzuje się brakiem widocznego wcięcia w talii oraz dość masywnymi kończynami dolnymi.
Prawie wszyscy mają mieszane komponenty budowy np. w górnej części ciała ektomorficzne, a w dolnej endomorficzne; lub nie mogą się wpasować w żaden z trzech typów - dodaje Lewandowska.

Jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce?

Co dalej?

Pierwszym omówionym typem był Ektomorfik, który może mieć potencjalne problemy z budowaniem masy mięśniowej. Sprawdzi się natomiast w takich dziedzinach, jak gimnastyka oraz sporty wytrzymałościowe. Wątła budowa kośćca sprawia, że ektomorfizy powinni skupić się na rozwojem mięśni w obrębie obręczy barkowej oraz kończyn, co sprawi, że sylwetka stanie się bardziej proporcjonalna. Kolejny typ, czyli mezomorfik, zamiast skupiać się na poszczególnej partii ciała, powinien inwestować czas w treningi cardio, interwały, ćwiczenia hipertroficzne i siłowe. Budowa ciała i łatwość w rzeźbieniu mięśni sprawia, że nie będą mieć większego problemu z rozwijaniem swej muskulatury. Endomorficy to grupa, która ma zwykle problem z pozbyciem się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dlatego też idealne będą zajęcia z elementami siłowymi, które nie wymagają specjalnej zwinności czy długiego wysiłku aerobowego. Jeżeli jednak endomorfikowi zależy na utracie tkanki tłuszczowej powinien wziąć się za takie ćwiczenia aerobowe, które nie obciążą stawów, czyli np. orbitrek, rowerek stacjonarny czy ergometr wioślarski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.