Czy dieta ajurwedyjska może pomóc zrzucić zbędne kilogramy? Tak wybierzesz właściwą ścieżkę

Według osób, które próbowały już najróżniejszych sposobów na pozbycie się nadwagi, to właśnie dieta ajurwedyjska okazała się najlepszym rozwiązaniem. Nie jest aż tak restrykcyjna, jak inne metody na redukcję, a przynosi pożądane efekty.

Ekstremalne restrykcje zamiast pomóc nam schudnąć, mogą doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Co zatem stosować, aby pozbyć się zbędnych kilogramów z głową? Zwolennicy diety ajurwedyjskiej zwracają uwagę na kilka aspektów, które stawiają ich ulubiony model odżywiania dość wysoko, kiedy mówimy o bezpiecznych i skutecznych sposobach.

Zobacz wideo Zosia Ślotała o swojej diecie: Próbuję nie jeść mięsa. "Jest ciężko znaleźć zamienniki"

Założenia diety ajurwedyjskiej - najpierw poznaj swoje ciało

Ajurweda dzieli sylwetki ludzkie na trzy dosze: vata, pitta i kapha. Osoby z rodzaju vata są szczupłe, mają mniejsze i słabsze mięśnie i, prawdopodobnie, nie przybiorą na wadze poza tłuszczem gromadzącym się w okolicach brzucha. Ludzie pitta są szczupli z umiarkowanym rozwojem mięśni. Typ Kapha reprezentuje osoby z większą tuszą, które mogą cierpieć na otyłość. Po co nam wiedza na temat sylwetki? To właśnie od tego zależy, która odmiana diety ajurwedyjskiej będzie dla nas najlepsza. Idąc tym śladem, rozróżniamy trzy typy tego modelu odżywiania, każdy zalecany do innego rodzaju sylwetki. Tym sposobem:

  • Typ vata powinien postawić na warzywa skrobiowe i produkty pełnoziarniste. Można też dodać do menu trochę oleju, aby zwiększyć metabolizm.
  • Typ pitta powinien skoncentrować się na ograniczeniu cukru i zwiększeniu ilości warzyw zielonych.
  • Najwięcej zaleceń, z jasnych powodów, ma grupa kapha. Osoby zaliczające się do tego typu powinny stawiać na warzywa gotowane na parze, produkty pełnoziarniste, przyprawy, soki warzywne. Dobrze jest, aby unikały słodkich pokarmów, cukru oraz nabiału i produktów mlecznych.

W jaki sposób schudnąć na diecie ajurwedyjskiej?

Wśród zaleceń tego sposobu odżywiania znajdziemy kilka wskazówek, jeśli chcemy zrzucić na wadze. Według zasad należy zastosować model dla osób kapha, a także:

  • wyeliminować słodkie owoce i zastąpić je tymi cierpkimi;
  • stawiać na gorzkie i cierpkie warzywa, takie jak kapusta czy szpinak;
  • obficie dodawać przyprawy do posiłków.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.