Ćwiczysz górne partie ciała i nie widzisz efektów? Trenerka wyjaśnia, skąd mogą brać się problemy

Kelsey Wells jest certyfikowaną trenerką, która od lat pomaga swoim podopiecznym osiągnąć formę życia. Wiele osób pyta się Kelsey co robić w momencie, kiedy zauważymy, że mimo wykańczających ćwiczeń nie widzimy praktycznie żadnych efektów. Co robimy źle?

Kelsey Wells na prośbę Well and Good sporządziła listę najczęstszych popełnianych błędów, które prowadzą do braku efektów treningu na górne partie ciała. We wstępie ekspertka podkreśliła, że bardzo ważne jest równoważenie ćwiczeń i wykonywanie różnych pozycji, które angażują różne partie ciała. Regularne wzmacnianie poszczególnych mięśni sprawi, że dużo łatwiej przyjdzie nam ćwiczyć górne partie.

Zobacz wideo Kasia Dziurska zaprezentowała domowe ćwiczenia na ramiona

Kelsey Wells opisuje najczęściej popełniane błędy treningowe

Po pierwsze - technika

Jednym z najczęstszych błędów, jakie ludzie popełniają, jeśli chodzi o budowanie siły górnej części ciała poprzez trening siłowy, jest używanie niewłaściwej techniki. Ważne jest, aby upewnić się, że jesteś pewien, jak wykonywać ruchy we właściwy sposób zanim spróbujesz podnieść coś zbyt ciężkiego - tłumaczy Wells.

To bardzo ważne, aby już na wstępie upewnić się, że technika wykonywania konkretnych ćwiczeń siłowych jest prawidłowa. W innym razie nie tylko ryzykujemy brakiem efektów, lecz także poważnymi kontuzjami!

Ashley Graham zdradziła sekrety treningów w ciążyAshley Graham zdradziła wszystkie sekrety, dotyczące treningów w ciąży

Po drugie - kombinacja ćwiczeń

Wells na budowanie siły w górnej części ciała zaleca trening oparty na hipertrofii. To zdaniem Kelsey najlepsze rozwiązanie, ponieważ w ten sposób zwiększamy jednocześnie siłę i wielkość mięśni. Przy okazji trenerka zwraca uwagę na to, aby nie wykonywać w kółko tych samych ćwiczeń, a próbować różnych kombinacji. Po pewnym czasie mięśnie przyzwyczajają się do obranego schematu, a my przestajemy widzieć efekty wykonywanej pracy.

Po trzecie - trening oporowy z wykorzystaniem masy ciała

Wiele osób myśli, że ćwiczenia siłowe z oporem masy ciała nie przynoszą tak samo zadowalających efektów, jak trening z ciężarami na siłowni. To błąd! Choć podnoszenie ciężarów plasuje się na pierwszej pozycji, to takie ćwiczenia również wzmacniają sylwetkę, a mogą być miłą odmianą w treningowym planie. Jest jednak kilka warunków; po pierwsze, robimy więcej powtórzeń każdego ćwiczenia. Po drugie, trzeba mieć świadomość, że takie budowanie siły zajmie więcej czasu. Po trzecie, taka forma aktywności jest nieco trudniejsza, choć może być znacznie ciekawsza.

Ewa Chodakowska wyjaśnia podstawy dietyChodakowska o podstawach zdrowego żywienia. Dlaczego dieta źle nam się kojarzy?

Po czwarte - czas poświęcany na treningi

Wiele osób początkujących myśli, że na ćwiczenia trzeba poświęcać jak najwięcej czasu. W ten sposób szybko tracą motywację, siłę i często kończą z kontuzją już po pierwszych tygodniach treningów. Ćwiczmy regularnie, ale z... umiarem. Codzienne treningi bez regeneracji to najgorsze, co możemy zrobić. Wells wspomina, że wielokrotnie miała do czynienia z osobami, które, lekko mówiąc, przesadziły z ćwiczeniami. Kelsey radzi, aby zmniejszyć liczbę dni z ćwiczeniami i skupić się na intensywności i dokładności - to przyniesie zdecydowanie więcej korzyści dla naszej sylwetki i samopoczucia.

Więcej o: