Bieg regeneracyjny - jakie niesie korzyści i u kogo się sprawdzi? Tak połączysz przyjemne z pożytecznym

Bieg regeneracyjny to nie wyścig. Taka forma aktywnego odpoczynku może nam pomóc po intensywnym wysiłku. Niezależnie od tego, czy próbowaliśmy kiedyś biegać na jakikolwiek dystans, warto wypróbować tę propozycję.

Biegać można na wiele różnych sposobów. Możemy pokonywać długie dystanse, próbować sił w sprincie na krótszych odcinkach czy przygotowywać się do maratonów. Niezależnie od tego, czy bieganie jest sportem, który regularnie pojawia się w naszym życiu, bieg regeneracyjny to coś, czemu warto się bliżej przyjrzeć.

Zobacz wideo Jakie badania dla biegacza?

Na czym polega bieg regeneracyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, bieg ten ma na celu pozwolić organizmowi na regenerację i odbicie się po wyczerpujących treningach. Bieg wykonujemy w ciągu 24 godzin po zakończonej intensywnej sesji ćwiczeń. Osoby, które systematycznie takie biegi wykonują, przekonują, że najlepiej jest je wykonać od czterech do ośmiu godzin po morderczych treningach. Podczas tej aktywności nie jest ważna prędkość oraz czas, w jakim pokonamy dystans. Najważniejsze to wyjść z domu i przekonać się do tego, aby trening wykonać.

Zalety biegu regeneracyjnego

Pomaga organizmowi zregenerować się po intensywnych treningach

Główną zaletą biegów regeneracyjnych jest to, że pomagają one mięśniom i tkankom zregenerować się po ciężkich treningach poprzez poprawianie krążenia. Poprzez zwiększenie przepływu krwi do mięśni, biegi regeneracyjne dostarczają do nich tlenu i składników odżywczych, aby pomóc w regeneracji i wypłukaniu produkty uboczne przemiany materii. W ten sposób przyspieszają proces rekonwalescencji i pozwalają ciału wrócić do zdrowia, aby być gotowym na kolejny ciężki wysiłek. 

Zmniejsza ryzyko urazów spowodowanych przeciążeniem

Bieg regeneracyjny pozwala na zmniejszenie obciążenia mięśni, ścięgien, kości, więzadeł i chrząstek. Kiedy poruszamy się spokojnym tempem, siły uderzenia są mniejsze, a sposób kroku będzie się nieco różnić od tego, którego przyjmujemy podczas intensywnych treningów.

Pomaga zapobiegać przetrenowaniu

Ponieważ biegi regeneracyjne są celowo prowadzone z łatwym wysiłkiem, obciążenie fizyczne, jakie nakładają na organizm, jest mniejsze niż w przypadku innych biegów. Biegi regeneracyjne przeplatane z dniami, w których stawiamy na wycisk sprawią, że ciało nie będzie odczuwać wyczerpania, tak jak może być w przypadku, kiedy codziennie ćwiczymy intensywnie.

Pomaga ciału efektywniej wykorzystywać tłuszcz

Okazuje się, że nasz organizm używa większe ilości tłuszczu jako paliwa do ćwiczeń, kiedy wybieramy treningi o niskiej intensywności! Podczas biegu regeneracyjnego organizm staje się bardziej wydajny w mobilizowaniu i metabolizowaniu tkanki tłuszczowej. To z kolei umożliwia pokonywanie coraz dłuższych dystansów, co przekłada się na spalanie jeszcze większej ilości kalorii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA