Cascara będzie nowym hitem? Napój ma pomóc w szybszym spalaniu kalorii! Ale to nie koniec jego zalet

Zarówno kawa, jak i herbata, spożywane w odpowiedniej ilości oraz właściwie przygotowane, niosą wiele korzyści zdrowotnych. Ostatnio wiele dietetyków wypowiada się na temat cascary. Czym jest i jakie ma działanie?

Cascara ma szansę stać się kolejnym hitem wśród osób, które dbają o linię, ale nie tylko. Napój ten wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Napar jest smaczny i prosty w przygotowaniu. Co warto wiedzieć o nim wiedzieć?

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Cascara - sposób na zdrowe spalanie kalorii?

Pod tajemniczą nazwą kryje się kawa zaparzana w dość specyficzny sposób. Mianowicie, aby przygotować cascarę, parzymy w wodzie łuski otaczające ziarna kawy. Napój ma wiśniowo-herbaciany posmak i jest zdecydowanie mniej intensywny w smaku, niż tradycyjna filiżanka małej czarnej. Cascarę odkryła przypadkowo plantatorka kawy z Salwadoru, Aida Batlle. Kobieta wpadła na pomysł zagotowania łusek kawy w 2000 roku. Smak oraz moc przygotowanego naparu niesamowicie ją zaskoczył. Napój został nazwany od hiszpańskiego słowa oznaczającego skórkę owocu. Zwykle ta część ziaren kawy jest wyrzucana i kompostowana. Dzięki Aidzie zyskała swoje zastosowanie. Jeżeli pojedziemy do Salwadoru, cascarę znajdziemy w lokalnym Starbucksie.

O tak przyrządzanej kawie zrobiło się ostatnio głośno z kilku powodów. Cascara zrobiona z łusek kawy jest pełna przeciwutleniaczy, które, jak wykazały badania, pomagają zrzucić zbędne kilogramy. W szczególności napój ten zawiera duże ilości kwasu chlorogenowego. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że uczestnicy, którzy spożywali kawę wzbogaconą we wspomniany kwas, mieli znaczny spadek ogólnej wagi i szybciej spalali tłuszczu z brzucha.

Kolejną cenną właściwością cascary jest fakt, że jej picie zwiększa poziom białka zwanego pod nazwą neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (w skrócie BDNF), który przyspiesza wzrost i chroni komórki w naszym mózgu. Pacjenci z chorobą Alzheimera często mają niższy poziom BDNF. Jak donosi magazyn "First for Women", naukowcy twierdzą, że wypijanie cascary przez osoby dotknięte tym schorzeniem może je spowolnić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.