Masz wrażenie, że ciągle czujesz głód? Oto pięć najczęstszych powodów oraz sposoby, jak z nimi walczyć

Ciągłe poczucie niedojedzenia nie jest normalnym stanem i oznacza, że popełniamy w diecie pewien błąd. Jeżeli cierpisz z powodu nagłych napadów głodu, warto zbadać, co jest tego przyczyną.

Odczuwanie głodu jest normalnym odruchem fizjologicznym w momencie, kiedy nasz organizm domaga się dostarczeni energii. Stan ten jednak nie powinien utrzymywać się non stop. Jeżeli ciągle czujemy się głodni, to oznacza to, że coś jest nie w porządku z naszym sposobem odżywiania się. Najprawdopodobniej brakuje nam pewnych składników lub dostarczamy czegoś w nadmiarze.

Zobacz wideo Agata Rubik stosowała dwie popularne diety

Zwiększony apetyt i nagłe napady głodu? Oto najczęstsze przyczyny

Za dużo treningów cardio

Tego rodzaju ćwiczenia powodują, że spalamy dużo kalorii. Jeśli nie zwiększymy odpowiednio zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia, może się to skończyć tym, że po treningu poczujemy atak głodu. Z tego względu pamiętajmy, że w momencie, kiedy decydujemy się na zwiększenie ilości treningów, powinniśmy jednocześnie zwiększyć kaloryczność posiłków, aby zgadzał się nasz energetyczny bilans.

Nie jesz wystarczającej ilości węglowodanów

Choć zwolennicy diet niskowęglowodanowych uważają, że właśnie dzięki takiej metodzie odżywiania czują się pełniejsi energii, nie u każdego ta metoda się sprawdzi. Mała ilość węglowodanów w diecie doprowadza do spadku poziomu leptyny, co z kolei jest sygnałem dla organizmu, że nie posiada wystarczającej ilości energii, co mózg definiuje jako uczucie głodu.

Jesz za dużo węglowodanów

Tak, sytuacja odwrotna do poprzedniej również może objawiać się napadami głodu. Wszystko bowiem zależy od preferencji naszego organizmu. Jeżeli węglowodanów w diecie jest za dużo, będzie nam skakał poziom cukru, co się będzie objawiać zwiększonym, nagle pojawiającym się głodem. Dlatego tak ważna jest zróżnicowana i odpowiednio zbilansowana dieta.

Spożywasz sztuczne słodziki

Badania przeprowadzone przez naukowców z jednego z uniwersytetów w Sydney wykazały, że sztuczne słodziki nie dają organizmowi takiej satysfakcji, jak zjedzenie zwykłego cukru. Sztuczny słodzik spowoduje nagły skok insuliny i jej bardzo szybki spadek, co automatycznie wywoła w nas uczucie głodu.

Żyjesz w ciągłym stresie

Głód wywołany stresem to bardzo częste zjawisko, które, co gorsza, może łączyć się z poprzednimi punktami. Zajadanie stresu, często sięgamy po puste węglowodany (niezdrowe przekąski i fast foody) lub słodycze (sztuczne słodziki oraz cukier w nadmiarze. W ten sposób powstaje błędne koło spożywania jeszcze większej ilości niezdrowych produktów i ciągle odczuwanie głodu, przez skoki poziomu insuliny.

Złoty środek? Zrównoważona dieta!

Większość wymienionych powodów związanych jest z niewłaściwą dietą. Kiedy nauczymy się odpowiednio bilansować poszczególne składniki, unikniemy niepotrzebnych skoków poziomu cukru we krwi, co zdaje się być główną przyczyną odczuwania silnego głodu w powyższych przypadkach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.