Co się stanie z naszą skórą, jeśli na miesiąc ograniczymy węglowodany? Efekty zmiany diety mogą nieźle zaskoczyć

Problemy z podrażnioną i trądzikową skórą nie dotyczą wyłącznie nastolatków. Cera może pogorszyć się z wielu powodów. Podłożem do zmian skórnych może być też... dieta.

Jeżeli w nastoletnim wieku zmagaliśmy się z problemami skórnymi, wiemy, że nie ma w tym nic przyjemnego. Co ciekawe, nawet jeśli trądzik młodzieńczy nas szczęśliwie ominął, może u nas wystąpić w późniejszym wieku. Samantha Poulis współpracująca z The Thirty opisała swój przypadek, aby podsunąć sposoby innym kobietom, jak pozbyć się problemów z cerą. W przypadku dziennikarki najlepszą drogą ku zdrowej skórze okazała się zmiana diety.

Zobacz wideo Szadkowska: Wegetarian przybywa w Polsce i na świecie

Dieta a zdrowa skóra. Co może nasilać problemy skórne?

Samantha próbowała wielu różnych sposobów, które zwalczyłyby jej trądzik i podrażnienia skórne. Po stosowaniu różnych maści, kremów oraz środków doustnych i zabiegach nie widziała praktycznie żadnej poprawy. Na zaleczonej skórze po kilku tygodniach znów pojawiały się wypryski. W końcu mama 25-latki zasugerowała zmianę diety. I to był strzał w dziesiątkę. 

Po rozmowie z moim lekarzem na temat pokarmów, które mogą powodować stany zapalne w moim ciele, zdecydowałam się wypróbować dietę ketogeniczną. Plan posiłków obejmował spożywanie nie więcej niż 50 gramów węglowodanów dziennie, co w zasadzie daje możliwość zjadania dużej ilości warzyw liściastych, trochę owoców i dużo białka. Dieta eliminuje również pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, co , jak ostrzega ekspert Emily Ziedman, może powodować szybki wzrost poziomu cukru we krwi i przyczyniać się do postępu trądziku - tłumaczyła Poulis.

Wspomniana przez dziennikarkę ekspertka twierdzi, że istnieje wyraźna korelacja między dietą wysokowęglowodanową a trądzikiem - zwłaszcza jeśli chodzi o wysoko przetworzone węglowodany i cukier. Samantha wzięła sobie rady swojego lekarza do serca i zgodnie z jego wskazówkami zrobiła zakupy na kolejny miesiąc. 

Efekty 30-dniowego wyzwania z ograniczeniem węglowodanów

25-latka po 30 dniach zrobiła podsumowanie - zmieniło się całkiem sporo! Twarz wyraźnie się oczyściła, była rozjaśniona i nie widać było na niej żadnych grudek. Pozostało kilka czerwonych śladów po usuwanych wypryskach w niewłaściwy sposób, ale było to nic w porównaniu do tego, jak cera Samanthy wyglądała przed podjęciem kuracji. 

Więcej o: