Jak wzmocnić brzuch, jeśli ćwiczenia w pozycji leżącej na macie nie są dla nas? Koniec z niewygodnymi treningami

Wiele osób, ćwicząc klasyczne brzuszki, ma problem z bólami w kręgosłupie i kości ogonowej, wywoływanymi przyciskaniem kręgosłupa do twardej i płaskiej powierzchni. Jak ćwiczyć mięśnie brzucha, jeśli popularne treningi są dla nas bolesne?

Jeżeli podczas treningu wykonywanego na macie zaczynamy odczuwać dyskomfort, ćwiczenia przyniosą nam więcej złego niż dobrego. W takiej sytuacji dobrze jest przestawić się na inny schemat treningowy, który da nam podobne rezultaty, ale nie będzie dla nas bolesny.

Zobacz wideo Julia Wieniawa trenuje na domowej siłowni

Trening na mięśnie brzucha bez leżenia na plecach

Jeżeli zależy nam na płaskim brzuchu, nie musimy katować się ćwiczeniami, które źle wpływają na nasze plecy. Dlaczego odczuwamy ból kręgosłupa podczas brzuszków?

Podczas wykonywania tej pozycji dociskamy zakrzywiony kręgosłup do podłogi i ćwiczymy zginacze bioder, czyli mięśnie biegnące od ud do kręgów lędźwiowych w dolnej części pleców. Kiedy zginacze bioder są zbyt napięte lub przeciążone, szarpią dolną część kręgosłupa, co może powodować dyskomfort w dolnej części pleców - czytamy na Health Harward.

Efektywny trening zrobimy, pozostając w pozycji stojącej oraz klęcząc na kolanach. Vicki Anstey stworzyła dla Fit&Well trening zaczerpnięty z barre.

Często myślimy, że cała nasza praca nad mięśniami brzucha opiera się na leżeniu na podłodze. Zamierzam przeprowadzić cię przez rutynę, która również jest wyzwaniem dla mięśni brzucha oraz rdzenia, ale podczas jej wykonywania nie będziesz leżeć na plecach - tłumaczy trenerka.

Do wykonania przygotowanego przez Vicki zestawu przyda nam się komplet hantli dopasowanych wagą do naszych umiejętności. Ćwiczenia Anstey polegają na utrzymywaniu ciężarków w odpowiednich pozycjach, które sprawiają, że mięśnie brzucha wzmacniają się i rozciągają, nie szarpiąc przy tym kręgosłupa. Z tego względu są też bezpieczne dla osób po 50. roku życia - mogą je wykonywać, wiedząc, że nie naderwą żadnych mięśni. 

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.