Sześć niezdrowych nawyków fitness, których nabraliśmy w czasie pandemii. Na co powinniśmy uważać?

Pandemia koronawirusa zmieniła nasz sposób trenowania - po zamknięciu klubów fitness oraz siłowni, aktywne osoby musiały przejść na tryb domowy. Treningi na własną rękę niosą ze sobą kilka zagrożeń - warto zobaczyć, czy sami nie popełniamy tych błędów.

Joe Wicks to jeden z popularnych brytyjskich trenerów, promujących aktywny tryb życia i właściwą dietę. Jego pomysły na szybkie, pożywne i wyjątkowo smaczne dania podbijają Instagram. Joe podczas przymusowego pobytu w domu bardzo rozwinął swoją internetową działalność. Nasze życie pomału wraca do normalności. Jednak jak się okazało, sporo osób na tyle polubiło ćwiczenia w domu, że woli taki trening od wyjścia na siłownię. Czy jednak wszystko robimy poprawnie? Wick zwrócił uwagę na sześć najczęstszych popandemicznych błędów fitness.

Zobacz wideo Ewa Szabatin zachęca do prostego domowego treningu

Treningi po pandemii. Sprawdź, czy nie popełniasz popularnych błędów

Pomijasz rozgrzewki

Wielokrotnie podkreślamy, że rozgrzewka to integralna i obowiązkowa część każdego treningu. Z naszym podejściem zgodzi się każdy instruktor, w tym Joe Wicks. Rozgrzewka ma na celu przygotowanie całego ciała, w tym mięśni i stawów do części właściwej w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Choć dla wielu osób jest to "ta nudna" część zajęć, absolutnie nie powinna by pomijana.

Nie skupiasz się na tym, w jaki sposób ćwiczysz

Zajęcia na siłowni są o tyle lepsze (zwłaszcza dla osób początkujących), że wśród grupy trenujących zawsze znajdzie się osoba, która wie, w jaki sposób poprawnie wykonać poszczególne pozycje. Zajęcia z profesjonalnymi instruktorami to jeszcze większa wygoda - trener powie nam, gdzie dokładnie robimy błąd od razu, jak tylko zauważy, że robimy coś w niewłaściwy sposób. Niestety ćwicząc w domowym zaciszu bardzo często zapominamy, aby przyglądać się swojej sylwetce w trakcie zajęć - dlatego warto trenować przed lustrem i kontrolować, czy ciało się układa we właściwy sposób.

Złe nastawienie

W trakcie ćwiczeń nie wszystko zależy od możliwości ciała. Według Wicksa bardzo dużo dzieje się również w naszych głowach.

Nie rób tego tylko dla swojego fizycznego ciała. Tak wielu ludzi ćwiczy tylko dla dobra sylwetki, jakby to była kara. Jeśli zmienisz nastawienie i zaczniesz myśleć o korzyściach dla zdrowia psychicznego, zobaczysz, że od razu pojawi się więcej motywacji -tłumaczy Joe w rozmowie z Women's Health.

Myślisz, że aby być w dobrej formie potrzebujesz dużo sprzętu

Skuteczny trening wcale nie musi opierać się o multum akcesoriów. Męczące i świetnie działające na kondycję ćwiczenia możemy zrobić bez jakiegokolwiek sprzętu - nie musimy od razu inwestować w drogie ciężarki, orbitreki czy inne dodatki. Według Wicksa tak naprawdę potrzebujesz jedynie maty - jeżeli chodzi o cokolwiek innego, spokojnie można się bez tego obejść.

Oczekujesz, że kontuzja sama przejdzie w trakcie treningów

Zbyt długie przerwy między kolejnymi treningami, brak rozgrzewki i przetrenowanie to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania kontuzji. Wiele osób myśli, że jest to sygnał, że ćwiczymy za mało i jest to błędne założenie! Kontuzja to sygnał od ciała, że robimy coś w niewłaściwy sposób. Joe radzi, że najlepszą metodą zapobiegawczą jest rozciąganie. Regularny stretching oraz stosowanie się do wcześniej wymienionych zasad zminimalizuje ryzyko kontuzji. Jeśli z kolei kontuzja zdążyła nas dopaść, musimy zrobić przerwę od treningów. Dopytajmy wtedy lekarza, jakie formy aktywności będą dla nas bezpieczne i na ten czas zrezygnujmy z intensywniejszych zajęć.

Nie dostosowałeś planu treningowego do swojego trybu życia

Nie dla każdego odpowiedni będzie półtoragodzinny trening siłowy. Nie każdy musi też przemierzać długie trasy rowerem. Podejdźmy do ćwiczeń z głową, tak aby stały się integralną częścią naszego grafiku, i nie były przykrym obowiązkiem, który musimy wciskać w wypchany harmonogram. Podczas treningu uwalniamy endorfiny, stres związany z niewyrabianiem "normy" jest nam zbędny. Jeżeli mamy czas, aby tygodniowo poświęcać na aktywność trzy godziny, nie spinajmy się, aby robić dłuższe treningi, a znajdźmy coś, co zmieści się w nasze ramy czasowe - to ćwiczenia dopasowujemy do siebie, a nie odwrotnie.

Więcej o: