Jak wykonać dobrą rozgrzewkę? Zwróć uwagę na te ćwiczenia. To nasz must-have

Rozgrzewka to klucz do tego, aby podczas treningu być bardziej wydajnym, a po zakończonych ćwiczeniach regeneracja przebiegła we właściwy sposób. Jak się rozgrzewać przed zajęciami?

Wiele osób wciąż zapomina, że rozgrzewka jest niesamowicie ważnym elementem treningu, którego nie należy pomijać. Nawet pięć minut poświęcone na rozgrzanie ciała wpływa na to, jak nasz organizm będzie działać zarówno w trakcie, jak i po zajęciach. Jeżeli chcemy uniknąć wszelkiego rodzaju naciągnięć mięśni czy kontuzji, zawsze pamiętajmy o rozgrzewce. Jakie ćwiczenia w jej ramach warto wykonać?

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę?

Dobra rozgrzewka - te ćwiczenia to nasz must-have

Rozgrzanie mięśni przed treningiem właściwym pozwala uniknąć niepotrzebnych kontuzji, które mają miejsce, kiedy porywamy się na ćwiczenia w momencie, gdy nasze mięśnie są jeszcze zimne i nierozciągnięte. Brak rozgrzania sprawia, że zdecydowanie trudniej jest im się poruszać, dlatego dobry trener zawsze powinien przypomnieć o wykonaniu rozgrzewającej serii. Oto lista naszych ulubionych ćwiczeń idealnych na rozgrzewkę.

  • Zataczanie okręgów głową - zaczynamy odruchów zgodnie ze wskazówkami zegara, po 15 sekundach zmieniamy kierunek.
  • Zataczanie okręgów ramionami - najpierw do przodu, potem do tyłu, poświęcając na każdy wariant 30 sekund.
  • Rozciąganie ramion - stań w dużym rozkroku, jak do przysiadu sumo, dłonie oprzyj na kolanach. Zrób przysiad i następnie lekko zegnij nogę w kolanach i przekręć tułów w lewą stronę. Naciskaj dłońmi na uda, aby wzmocnić efekt ćwiczenia. Wykonuj je naprzemiennie na prawą i lewą stronę przez 30 sekund.
  • Z pozycji wysokiej deski przesuń prawą stopę do przodu, tak aby znalazła się z boku lewej ręki. Ciśnij lewą rękę w matę i podnieś prawą rękę nad głowę. Przekręć ciało na prawą stronę i skieruj wzrok na uniesione koniuszki palców. Odwróć ruch i powtórz po przeciwnej stronie. Kontynuuj przez 30 sekund.
  • Połóż się plecami na macie. Podnieś ramiona z maty i unieś stopy w powietrze. Przyłóż prawe kolano do klatki piersiowej, obejmij je rękami i przysuń do ciała. Przytrzymaj 15 sekund, po czym zamień pozycje nóg i powtórz ćwiczenie na lewe kolano.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.