Plank jacks - jak je poprawnie wykonać? Poznaj korzyści płynące z wykonywania tego ćwiczenia

Ćwiczenie łączy korzyści dwóch popularnych pozycji. Nie jest najłatwiejsze, ale jeśli zależy nam na dobrej kondycji, warto spróbować!

Plank jacks łączy w sobie deskę i pajacyki w taki sposób, że podczas wykonywania ćwiczenia pracuje dosłownie całe ciało. Pozycja na początku może być trudna do wytrzymania - to naprawdę porządny wycisk. Jednak opanowanie prawidłowej techniki oraz systematyczny trening sprawi, że już po tygodniu zdamy sobie sprawę, że nasza kondycja uległa poprawie.

Zobacz wideo Kayla Itsines rozprawia się z plankiem

Plank jacks - jak wygląda prawidłowa technika ćwiczenia? Zrób je krok po kroku

Zacznij  od przyjęcia pozycji deski, ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder, utrzymując prostą linię od ramion do pięt. Dopilnuj, aby ramiona znalazły się dokładnie nad nadgarstkami. Zaangażuj swój rdzeń i napnij go, kiedy zaczniesz wyskakiwać nogami na boki, a następnie wróć do pozycji wyjściowej, jakbyś robił pajacyk. Staraj się trzymać biodra na tym samym poziomie cały czas podczas poruszania nogami. Kiedy wykonujesz plank jacks  w szybszym tempie, pamiętaj, aby ramiona były zaangażowane w ruch, a łokcie delikatnie zgięte, aby uniknąć nadmiernego wyprostu. Kolana podczas ćwiczenia mogą się zginać. Zacznij od 20-30 sekund i w miarę postępów wydłużaj czas poświęcany tej pozycji.

Dlaczego warto robić plank jacks?

To świetne cardio

Biorąc pod uwagę, że podczas tego ćwiczenia, twoje tętno będzie stale wzrastać, tak zmodyfikowane deski są świetne dla zdrowia układu krążenia, a przy tym pozwalają spalić więcej kalorii.

Budujesz siłę

To ćwiczenie jest ukierunkowane na wiele obszarów, aby budować optymalnie budować kondycję. Plank jacks wzmacniają jednocześnie wiele mięśni, a w tym m.in. bicepsy, triceps, mięśnie naramienne, ścięgna podkolanowe i mięśnie skośne.

Angażujesz i wzmacniasz mięśnie rdzenia

Każdy rodzaj deski wymaga aktywacji wszystkich mięśni rdzenia – mięśnia prostego brzucha, mięśnia poprzecznego brzucha, skośnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz prostownika kręgosłupa, aby prawidłowo ustabilizować ciało.

Pozytywnie wpływasz na kręgosłup

Ponieważ ten ruch uczy utrzymywania neutralnego kręgosłupa i kontrolowania swojej pozycji, sprawia, że optymalnie wyrównujemy swoją postawę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA