Pilates dla początkujących - z tymi trzema ćwiczeniami poradzi sobie każdy. Tak szybko wzmocnisz sylwetkę

Mówi się, że pilates to trening dla duszy i ciała. Jest w tym sporo prawdy. Regularny trening to nie tylko świetny sposób na poprawę kondycji, lecz także nauka o możliwościach własnego ciała. Jak zacząć ćwiczyć pilates?

Pilates korzysta z dobrodziejstwa jogi i łączy wykonywanie poszczególnych pozycji z innymi elementami treningowymi. Podczas zajęć nuda nie istnieje - do ćwiczeń możemy używać różnych akcesoriów, które urozmaicają trening. Podczas pilatesu uczymy się również koncentrowania uwagi na jednej czynności, co z kolei niesamowicie odpręża nasz umysł od codziennej gonitwy myśli. Jak zabrać się za tę wyjątkową aktywność, jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy z nią styczności?

Zobacz wideo Julia Wieniawa trenuje na domowej siłowni

Trzy najlepsze ćwiczenia na początek znajomości z pilatesem

Ćwiczenie pierwsze

Prawidłowa technika oddechu to podstawa w pilatesie i główny powód, dla którego jest on tak skuteczny we wzmacnianiu rdzenia i uspokajaniu układu nerwowego. Jak w takim razie oddychać podczas ćwiczeń? Wyobraźmy sobie, że oddychamy równomiernie w dolnym brzuchu, bokach żeber i, co najważniejsze, w tylnej części żeber, dzięki czemu przepona może rozszerzać się we wszystkich kierunkach, co z kolei łagodzi napięcie w plecach i promuje integrację rdzenia i dna miednicy.

Ćwiczenie drugie

Nauczenie się różnicy między miednicą w neutralnej pozycji a "schowaną" miednicą jest ważną częścią zajęć. Wypychanie bioder w górę, leżąc na macie, pomaga zbudować siłę w mięśniach rdzenia oraz dolnej części brzucha, jednocześnie poprawiając ułożenie miednicy. Kładąc się na plecach, z ugiętymi kolanami i stopami opartymi na podłodze, zrób wydech i podwiń kość ogonową. Zaangażuj w ten ruch pośladki i przetocz kręgosłup do mostka barkowego. Zrób wdech, aby zatrzymać się w górnej pozycji i wyobraź sobie, że odciągasz miednicę od żeber, aby odprężyć dolną część pleców. Przetrzymaj pozycję kilka sekund, a następnie, z wydechem, pomału opuść biodra i kręgosłup, kręg po kręgu, z powrotem na matę.

Ćwiczenie trzecie

Pozostając w leżeniu plecami na matę, zegnij obie nogi w kolanach tak, aby utworzyć pod nimi kąt prosty. Napnij mięśnie brzucha, ręce ułóż wzdłuż ciała. Następnie, razem z wdechem, opuść jedną stopę na ziemię. Zrób wydech i wróć nogą do wyjściowej pozycji. To samo powtórz na drugą stronę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.