Czy naprawdę potrzebujesz przedtreningowych suplementów? Dietetycy mają podzielone zdania

Szykując się do regularnych treningów może czasem pojawić się myśl, czy nie zainwestować w suplementy i odżywki, które spożywa się przed ćwiczeniami. Czy jest jednak sens po nie sięgać?

Jeżeli kiedykolwiek przeglądaliśmy instagramowe konta, skupiające się na aktywnym trybie życia, na pewno natknęliśmy się na hasztag "preworkout", który odnosi się do suplementacji przedtreningowej. Czy sięganie po takie substancje jest koniecznie w każdym przypadku? Dietetycy współpracujący z Women's Health mówią o korzyściach i niebezpieczeństwach sięgania po "przedtreningówki".

Zobacz wideo Pożeracze tłuszczu, czyli jesz i chudniesz

Czym dokładnie są suplementy i odżywki przedtreningowe?

Celem sięgania po te środki jest poprawa sportowych wyników. Z tego względu po produkty najczęściej regularnie sięgają profesjonaliści. Mogą to być proszki, napoje, tabletki, kapsułki, żelki - form suplementacji jest naprawdę dużo. 

W składzie takich produktów znajdziemy m.in. kofeinę, witaminy z grupy B, kreatynę, cytrulinę, taurynę, tyrozynę, ekstrakt z zielonej herbaty, ekstrakt z guarany i inne środki wzmacniające energię i skupienie - tłumaczy dietetyczka Lauren Minchen w rozmowie z Women's Health.

Jakie działania przynosi stosowanie przedtreningówek?

Po przedtreningówki, jak już wspomnieliśmy, sięgają najczęściej zawodowcy. Suplementy działają nie tylko na poprawę wyników, lecz także pomagają się skupić, mogą poprawiać nastrój i przyspieszają spalanie kalorii. W zależności od produktu, często mamy długą listę zalet jego stosowania.

W przypadku niektórych przedtreningówek osoby, które je przyjmują, mogą spożywać większą ilość witamin z grupy B, witaminy C i innych przeciwutleniaczy, z których wszystkie wspierają zdrowy mózg, prawidłowy przepływ krwi i zdrową reakcję zapalną na stres - wyjaśnia Minchen.

Należy jednak pamiętać, że branie tego rodzaju suplementów trzeba skonsultować z lekarzem. Nieprawidłowe dobranie produktów może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, dlatego ważne jest ich świadome wybranie. Wśród najczęściej pojawiających się efektów niepożądanych wymienia się:

  • kołatanie serca;
  • arytmię;
  • drżenie ciała;
  • nerwowość.

Pamiętajmy zatem, aby podejść do tematu z głową i najpierw zasięgnąć rady specjalisty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA