Treningi cardio zamiast biegania. Takie same efekty przy mniejszym obciążeniu kolan

Bieganie, choć jest skutecznym treningiem, z różnych przyczyn nie będzie dla każdego. Istnieją jednak zajęcia o podobnym wpływie na nasz organizm.

Bieganie wymaga dużej samodyscypliny i świadomości własnych możliwości na tyle, aby dokładnie wiedzieć, jaki dystans będziemy w stanie pokonać. Jeżeli tylko nie cierpimy na problemy ze stawami, jogging może nam wejść w nawyk i przynieść nam wiele korzyści. Co jednak, jeżeli zależy nam na efektach, jakie daje ten rodzaj cardio, ale biegać nie możemy? W takiej sytuacji warto postawić na jeden z poniższych treningów.

Zobacz wideo Taneczne cardio z Dominiką Śliwińską

Najlepsze treningi cardio zamiast biegania

Szybki marsz

Samo chodzenie nie jest aż tak obciążające dla kolan, co bieganie - nogi ustawiają się na podłożu w nieco inny sposób. Szybki marsz, tak samo jak bieganie, to dobry trening aerobowy, który podwyższa tętno.

Skakanka

Choć jest to intensywne cardio, skakanka nie wpływa na stawy aż tak mocno, ponieważ podczas ćwiczenia stawy nie poruszają się w zbyt dużym zakresie. Jednocześnie trening ze skakanką wzmacnia wydolność oddechową oraz sercową, a także pomaga spalić zbędne kalorie.

Trening eliptyczny

Maszyny eliptyczne zapewniają podobne korzyści sercowo-naczyniowe jak bieganie, ale są mniej obciążając - mówi certyfikowany  trener Jason Williams dla Mindbodygreen.

Podczas treningu, nasze stopy pozostają cały czas w niezmienionej pozycji na pedałach (tj. bez podnoszenia i uderzania o twardą powierzchnię), co zmniejsza ryzyko kontuzji kolan. Możesz także zwiększyć opór na orbitreku, który powoduje wzrost tętna, spalanie kalorii i tonowanie mięśni.

Wioślarstwo

Korzystanie z maszyny do wiosłowania to kolejny rodzaj ćwiczeń cardio, które są mniej obciążające od biegania. Trening ten aktywuje do pracy również mięśnie ramion i pleców. Pamiętaj jednak, że wiosłowanie wymaga zgięcia kolan, tylko z mniejszą siłą i uderzeniem, niż podczas biegu (podobnie jak w przypadku eliptycznego). W zależności od nasilenia bólu kolana, upewnij się u specjalisty, czy zajęcia na tej maszynie są dla ciebie.

Pływanie

Jeżeli tylko mam dostęp do basenu, pływanie to skuteczny i delikatny trening cardio. Wywiera najmniejszy nacisk na stawy, podnosi tętno i stawia trochę oporu. Ze względu na umiarkowaną intensywność i niewielki wpływ jest również uważany za jedno z najlepszych ćwiczeń w leczeniu chorób serca. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.