Dlaczego podczas ćwiczeń siłowych ważne jest tempo? Do każdego treningu przyda się odpowiedni wzór

Tempo to bardzo ważny element treningów siłowych. I nie chodzi tutaj o wykonywanie ćwiczeń jak najszybciej, a o czas poświęcony na poszczególne czynności.

Tempo, w jakim poruszamy ciało podczas ćwiczeń siłowych ma bezpośredni wpływ na to, czy wykonywane przez nas treningi będą skuteczne. Specjaliści podkreślają, że należy się przyjrzeć pewnej zasadzie, która pomoże nam z łatwością dobrać odpowiednie tempo do poszczególnych pozycji.

Zobacz wideo Eva Longoria pokazała trening na pośladki

Tempo podczas treningu siłowego - mały i ważny szczegół

Osoby, które wiedzą nieco więcej o takim rodzaju aktywności fizycznej, zwracają uwagę na czterocyfrowy wzór - do czego się odnosi?

Co oznaczają przykładowe cyfry 4 1 2 1? Pierwsza cyfra opisuje czas trwania fazy ekscentrycznej (...), druga opisuje czas trwania największego rozciągnięcia mięśnia (...), trzecia czas trwania fazy koncentrycznej (...), czwarta czas trwania największego spięcia trenowanego mięśnia - spięcia izometrycznego - czytamy na Fabryce Siły.

Zbierając informacje o poszczególnych fazach dowiadujemy się, że:

  • Pierwsza faza, podczas której rozciąga się mięsień, w przypadku wyciskania sztangi powinna trwać około czterech sekund. W tym czasie rozciąga się klatka piersiowa.
  • Podczas drugiej fazy mamy do czynienia z momentem największego rozciągnięcia się trenowanych mięśni. Podczas ćwiczenia ze sztangą, moment ten powinien trwać sekundę.
  • Podczas trzeciej fazy mamy do czynienia z największym skurczem mięśni. Pokonywany jest opór, a całość zajmuje około dwóch sekund.
  • Ostatnia czwarta faza dotyczy największego spięcia mięśnia, który jest poddawany wysiłkowi. Mięsień ten nie rozciąga się, ale jest poddawany napięciu. To kolejna faza, która trwa zaledwie sekundę.

Wzór będzie zmieniać się w zależności od tego, jakie ćwiczenie wykonujemy. Innym przykładem jest uginanie ramion ze sztangą w pozycji stojącej - wzór to 3 0 3 1. Z kolei dla przysiadu tyłem będzie to 4 0 1 0.

Więcej o:
Copyright © Agora SA