Jesteś na diecie, trenujesz, a efektów brak? Specjaliści mają kilka cennych uwag

Jeśli mimo starań, waga wciąż stoi w miejscu, najwyższy czas dokładnie przyjrzeć się swojej codziennej rutynie.

Zrzucanie nadprogramowych kilogramów nie zawsze jest prostym zadaniem. Nasza motywacja tym bardziej będzie spadać, jeśli mimo wysiłku, waga wciąż nie będzie spadać. Specjaliści zwrócili uwagę na kilka czynników, które mogą blokować odchudzanie, a o których mogliśmy nie pomyśleć.

Zobacz wideo Ewa Chodakowska rusza z nową misją. Będzie odchudzać dzieci. "Jest problem"

Odchudzasz się, ale nie chudniesz? Oto możliwe przyczyny

Wykonujesz trening cardio na czczo

Ostatnimi czasy jednym z największych trendów odchudzania jest cardio na czczo, czyli wykonywanie ćwiczeń o pustym żołądku, aby zachęcić organizm do spalania tłuszczu. Ale bieganie czy jakiekolwiek inne ćwiczenia na czczo to okropne doświadczenie, a badania pokazują, że nie ma to żadnego wpływu na spalanie tłuszczu. Treningi na czczo powodują, że nie czerpiemy żadnej przyjemności z aktywności. Mogą się też pojawić bóle i zawroty głowy, które tylko nas do ćwiczeń zniechęcą.

Uważasz, że treningi to najszybsza droga do pozbycia się tkanki tłuszczowej

Punktowa redukcja tłuszczu z wybranych partii ciała jest niemożliwa. Wielu specjalistów coraz częściej mówi też o tym, że ćwiczenia wcale nie powodują szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej - a już na pewno nie same. Jeżeli chcemy schudnąć, treningi trzeba połączyć z odpowiednią dietą.

płaski brzuchCztery najlepsze ćwiczenia na dolne mięśnie brzucha. Jak je wykonać poprawnie?

Stawiasz tylko na "czyste" jedzenie

Podczas odchudzania żywisz się wyłącznie warzywami, owocami, lekkimi rybami i pełnoziarnistym ryżem? Czas nieco zmienić myślenie. Choć oczywiście, rzucenie się na pudełko ulubionych ciastek jest kiepskim pomysłem, spokojnie możesz sięgać po kurczaka, ziemniaki czy inne ulubione produkty. Ważne jest jednak to, w jaki sposób je przyrządzisz. Zamiast smażenia, postaw na gotowanie na parze lub pieczenie, ewentualnie lekkie grillowanie z odrobiną oliwy. Od razu będzie mniej kalorycznie i pełnowartościowo.

Stosujesz szybkie diety

Ogromną popularnością cieszą się wszelkie posty przerywane, głodówki i inne "diety-cud". Najzdrowszym jednak sposobem będzie wprowadzenie zmian działających długofalowo. Powolna utrata tkanki tłuszczowej jest nie tylko zdrowsza, lecz także pozwala na uniknięcie efektu jo-jo.

Trenerka Shakiry opowiada o jej ulubionym ćwiczeniuTrenerka gwiazd zachęca do używania hantli. Zdradza ulubione ćwiczenie Shakiry

Wyznaczasz daty

"Do sierpnia zrzucę cztery kilogramy". "Za pół roku zmieszczę się w spodnie o dwa rozmiary mniejsze" - wiele osób przechodziło przez taki tok rozumowania, aby w końcu zmotywować się do działania. Samo odchudzanie nie jest jednak procesem, podczas którego waga systematycznie spada. Czasem po kilku tygodniach spadku, nagle zauważymy na wadze kilogram więcej - i jest to całkowicie normalne! Sztywne określanie dat, do której musimy schudnąć wprowadza w nasze życie stres. Chcesz zrzucić dwa kilogramy? Skup się na samym celu, a nie czasie, w jaki go musisz osiągnąć!

Więcej o: