Sen to niezbędna część regeneracji po treningach - jak wysypiać się w upały?

Ostatnio w wielu miejscach temperatura w nocy nie spada poniżej 20 stopni. Zasypianie w takich warunkach nie należy do najprostszych. Jak sobie poradzić z gorącym tematem?

Na zdrowie i dobre samopoczucie ma wpływ wiele różnych czynników. Oprócz aktywności fizycznej i zbilansowanej diety niezbędna jest prawidłowa regeneracja, której nieodłączną częścią jest sen. Fala upałów nie odpuszcza, wciąż utrzymując nad Polską tropikalne temperatury. Nie dla każdego zasypianie w takich warunkach jest rzeczą prostą i przyjemną. Mamy jednak kilka sposobów, które choć trochę mogą nam to ułatwić.

Zobacz wideo Poranna joga Julii Wieniawy

Najlepsze sposoby na dobry sen w upały

Wybieraj odpowiednie tkaniny

Bardzo ważny jest skład naszej pościeli oraz piżamy - odpowiednie dobranie tkanin spowoduje, że skóra będzie mogła oddychać oraz wchłaniać nadmiar potu. Najlepszym wyjściem będą produkty wykonane z cienkiej przewiewnej bawełny. Unikajmy wszelkich sztucznych tkanin, jak np. nylon, które sprawiają, że jest nam jeszcze cieplej - takie domieszki nie przepuszczają powietrza!

Wypróbuj spryskiwanie pościeli przed snem

Przygotuj wcześniej spryskiwacz i napełnij go zimną wodą. Opryskaj wodą pościel i powietrze wokół łóżka. Nieskomplikowana sztuczka, a naprawdę działa! Świeże powietrze oraz schłodzone prześcieradło sprawią, że zaśniemy o wiele szybciej. Pamiętajmy jednak o umiarze - spryskiwanie ma zwilżać i orzeźwiać, a nie sprawić, że nasza pościel stanie się mokra.

Schładzaj poduszki

Zakupienie żelowych wkładów nie jest dużym wydatkiem, a przyniesie ogromną ulgę. Schłodzone wkłady pomagają również w walce z migreną i napięciowymi bólami głowy. To też dobry sposób na obniżenie poziomu stresu.

Przygotuj okna

W ciągu dnia zasłoń je zaciemnianymi roletami, w nocy przed pójściem spać otwórz, aby wywietrzyć sypialnię. Postaraj się nie otwierać okien w ciągu dnia - choć jest to kuszące, zamiast pomóc, wpuszcza duszne powietrze.

Nie zapominaj o prawidłowym nawodnieniu

Problemy ze snem może powodować zbyt mała ilość płynów w organizmie. W upalne dni powinniśmy ich dostarczać odpowiednio więcej niż przy normalnej temperaturze.

Przygotuj domowe SPA

Masaż twarzy i ciała specjalnymi szczotkami oraz nakładanie maseczek chłodzących i kremów to doskonałe metody na obniżenie temperatury ciała przed snem. Obecnie w drogeriach znajdziemy szeroką gamę produktów nawilżająco-chłodzących. Warto na nie zwrócić uwagę!

Wypróbuj spania w pojedynkę i... nago

Podczas upałów spanie  ukochaną osobą w jednym łóżku, niestety, powoduje, że jest nam jeszcze bardziej gorąco. O wiele lepiej śpi się w wysokiej temperaturze w pojedynkę. Jeżeli ci to nie przeszkadza, spróbuj też rezygnować z piżamy. W takich warunkach ciało szybciej się chłodzi, a my możemy się cieszyć spokojnym snem w lepszych warunkach.

Przygotuj termofor z ryżem

Brzmi to dość dziwnie? Napełnij woreczek lub skarpetkę ryżem i włóż tak przygotowany chłodzący termofor do zamrażarki na kilka godzin. Wyjmij go przed snem i umieść pod poduszką. Przez całą godzinę ryż będzie nas świetnie chłodzić.

Zamiast gorącej kąpieli postaw na zimny prysznic

Ciepła woda odpręża, ale jednocześnie sprawia, że jesteśmy po niej bardziej pobudzeni. Zimny prysznic odpowiednio nas schłodzi. Najlepiej będzie, jeśli weźmiemy taką chłodną kąpiel na pół godziny przed snem. Po tym czasie wyłączmy telewizory i smartfony, aby wyciszyć się i odprężyć. Gwarantujemy, że zaśniecie o wiele szybciej!

Wybierz się na biwak

To coś dla osób, które mają możliwość rozbicia namiotu na przykład w przydomowym ogrodzie. Na zewnątrz z pewnością temperatura będzie niższa, niż w nagrzanych pomieszczeniach! Dodatkowym plusem jest fakt, że wielu osobom na bezsenność pomaga spanie na twardszej powierzchni - zmiana zbyt miękkiego łóżka na cienką karimatę może rozwiązać nasz problem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.