Jak często można wykonywać HIIT? Czy istnieje limit ćwiczeń? Uważajmy, jeśli nie chcemy się przetrenować

HIIT czyli treningi interwałowe o wysokiej intensywności są prawdziwym hitem. Jednak jak to przy wymagających ćwiczeniach bywa, należy bardzo uważać, aby z nimi nie przesadzić.

Intensywne treningi niosą wiele korzyści. Ciało poddane większemu wysiłkowi szybko spala kalorie, w przyspieszonym tempie poprawia się również wydolność oddechowa, a mięśnie stają się wytrzymalsze. Niestety, ale zbyt częste treningi HIIT mogą też powodować problemy ze zdrowiem. Kiedy powiedzieć sobie stop? 

Zobacz wideo Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę?

HIIT ma wiele zalet, jest jednak jedno "ale"

W wyniku restrykcji spowodowanych koronawirusem wiele osób zaczęło ćwiczyć w domu na własną rękę. Kiedy wrzucimy w wyszukiwarkę hasło "trening", znajdziemy mnóstwo propozycji intensywnych treningów HIIT online. Czas pokazuje jednak, że nie zawsze osiągniemy efekty, o których informują nas zapowiedzi "nagrań ćwiczeń, które odmienią nasze życie". Skupienie się wyłącznie na jednej formie treningu i to w dodatku tak intensywnej, nie zawsze niesie ze sobą same korzyści.

Mijały tygodnie. W pewnym momencie złapałam się na lekkim zamroczeniu podczas tego 30-minutowego treningu. Czułam się rozdrażniona i było mi słabo - czytamy na stronie magazynu "Stylist".

Wspomniany przypadek nie jest odosobniony. Szybkie spalanie kalorii brzmi obiecująco, ale może nam wyrządzić poważne szkody! Według raportu opublikowanego w "Cell Metabolism" spędzanie godzin na treningach tego rodzaju może powodować przeciążenie organizmu oraz kłopoty z metabolizmem. Zaburzone trawienie nie tylko jest nieprzyjemne, lecz także powoduje znaczny spadek nastroju. Wspomniane badanie wykazało, że czas spędzony na treningu HIIT powinien nie przekraczać 150 minut tygodniowo. Inaczej ryzykujemy osłabieniem, rozdrażnieniem, kłopotami z trawieniem, a nawet powstaniem stanu zapalnego, w wyniku którego dochodzi do uszkodzeń komórek ciała.

Więcej o: