Jak wybrać matę do ćwiczeń? Na te parametry warto zwrócić uwagę

Stoisz przed wyborem maty, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Oto najważniejsze cechy tego akcesorium.

Dobra mata to podstawa do wykonywania wielu treningów. W sklepach znajdziemy mnóstwo propozycji tego akcesorium. Maty różnią się między sobą naprawdę wieloma parametrami. Warto zwrócić na nie uwagę, a nie brać pierwszą lepszą matę - od niej zależą komfort i bezpieczeństwo podczas treningów.

Zobacz wideo Monika Mrozowska ćwiczy jogę podczas burzy

Najlepsza mata do ćwiczeń - jak ją znaleźć?

Wbrew pozorom, istnieje kilka rodzajów mat do ćwiczeń, które różnią się między sobą. W sklepach znajdziemy maty:

  • treningowe - najbardziej uniwersalne, które sprawdzą się praktycznie przy każdym rodzaju ćwiczeń. Bez problemu zabierzemy je ze sobą na pilates, aerobik czy fitness. Zostały tak skonstruowane, aby chronić przed poślizgiem, otarciami oraz stłuczeniami. Dobrze też izolują od zimnej podłogi. 
  • do jogi - są to zwykle najcieńsze maty, których grubość oscyluje między 2,5 a 3,5 mm. Głównym celem jest uniknięcie poślizgu podczas zajęć.
  • ochronne - przede wszystkim służą do stabilizacji różnych przyrządów treningowych. Zabezpieczają też podłogę i tłumią dźwięki.
  • tatami - charakteryzują się świetną jakością. Dzięki temu, że zostały wykonane ze specjalnych tworzyw syntetycznych, wytrzymują wiele nacisków podczas treningów sztuk walki.
  • gimnastyczne - stworzone z myślą o zajęciach rehabilitacyjnych, korekcyjnych ale również... do akrobatyki. Takie maty są grubsze i dłuższe od innych rodzajów mat.

Jak widać, wiele tak naprawdę zależy od tego, na jaki konkretnie trening potrzebujemy tego sprzętu. Jeżeli jeszcze wahamy się pomiędzy wyborem konkretnego rodzaju, zwróćmy uwagę na kilka parametrów.

Wymiary maty

Najczęściej spotykane wymiary maty to 200x120 cm oraz 200×100 cm. Czasem dobrze jest wybrać tę dłuższą - mamy wtedy pewność, że bez problemu wykonamy wszelkie ćwiczenia.

Grubość maty

Uniwersalna grubość maty do ćwiczeń waha się pomiędzy 5 a 6 mm. Jeżeli ćwiczymy rekreacyjnie lub chcemy bliżej zapoznać się z jogą, sięgnijmy po te cieńsze modele. Jeśli jednak wybieramy intensywniejsze zajęcia z fitnessu, lepszą inwestycją będą te grubsze wersje. Pamiętajmy, że podczas wielu ćwiczeń kładziemy się na brzuch i plecach - siniaki po ćwiczeniach w przypadku, gdy mata jest zbyt cienka nie są niczym przyjemnym.

Elastyczność maty

Kiedy zdecydujemy się na matę dobrej jakości, będzie to inwestycja na lata. Dlatego zwróćmy uwagę, czy mata, na którą się decydujemy, nie będzie łamać się i kruszyć podczas rolowania. Zwijanie maty to najlepszy i najwygodniejszy sposób jej przechowywania, dlatego taki test przy wyborze akcesorium jest obowiązkowy!

Materiał maty

Mata będzie mieć do czynienia z różnymi bakteriami, które znajdują się na podłodze oraz tymi, które pochodzą od spoconego podczas treningu człowieka. Przydatną zatem informacja będzie ta, z czego jest zrobiona nasza mata i czy ten materiał będziemy mogli prać w pralce. Możemy również sprawdzić, czy materiał jest ekologiczny.

Przyczepność maty do podłoża

Dobrej jakości mata powinna również cechować się świetną przyczepnością do podłoża. Podczas treningów musimy zwracać uwagę na nasze bezpieczeństwo - ślizgająca się po podłodze mata w trakcie treningu nie uchroni przed kontuzją.

Dodatki w zestawie

W sklepach możemy znaleźć maty w zestawie z pokrowcem, dzięki któremu łatwiej będzie nam zabierać matę na zajęcia poza domem. Nie jest to niezbędne, ale warto pomyśleć nad takim zestawem - później i tak będziemy musieli myśleć, jak najwygodniej przewozić matę.

Cena

Choć nie jest to kwestia najważniejsza, warto jest sprawdzić, czy interesująca nas mata na pewno znajduje się w konkretnym sklepie w najniższej cenie. Bardzo często za ceną idzie też jakość - dlatego przed zakupem online dobrze jest pójść do sklepów stacjonarnych i samodzielnie sprawdzić, czym na żywo różnią się poszczególne modele.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.