Masz problem z zadyszką podczas biegania? Tak wyćwiczysz prawidłowe oddychanie

Prawidłowe oddychanie podczas biegania sprawia, że ćwiczenie jest o wiele prostsze. Nie każdy jednak potrafi od razu złapać właściwe tempo. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomogą w nabraniu wprawy.

Sposób oddychania podczas treningu ulega zmianie z jasnych przyczyn. Jednak czy potrafimy podczas treningu wykonywać tę czynność we właściwy sposób? Bieganie wiąże się z dodatkowym wysiłkiem, w czasie którego dobrze jest wiedzieć, jak skoordynować ruchy ciała z prawidłowym oddechem, aby mniej się męczyć. Tę umiejętność możemy wyćwiczyć.

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę?

Jak oddychać podczas biegania? Tak opanujesz prawidłową technikę

Podstawy

Oddychanie podczas biegu nie jest łatwym zadaniem, jednak możemy sobie pomóc, stosując się do rad od ekspertów. Pierwszą ważną sprawą jest zwrócenie uwagi na to, aby nie wstrzymywać oddechu - wiele osób robi tak, powodując, że zadyszka pojawia się bardzo szybko. Cały czas należy głęboko wdychać i wydychać powietrze. Po drugie, już podczas rozgrzewki dobrze jest zwrócić uwagę na sposób oddychania. Jeśli będziemy stopniowo zwiększać tempo już na tym etapie treningu, później zdecydowanie łatwiej i szybciej dostosujemy się do wysiłku podczas biegania. Dodatkowo, zarówno podczas rozgrzewki, jak i ochładzania organizmu po wysiłku oddychajmy wyłącznie przez nos. Stopniowo uczmy się takiego oddechu również podczas samego biegu - jest to zdecydowanie zdrowsze, niż oddychanie ustami.

Pomocne ćwiczenia

Kolejny etap to wyćwiczenie tego, aby płytki oddech zastąpić głębokim nabieraniem powietrza. W tym celu regularnie wykonuj to proste ćwiczenia.

  • Metoda pierwsza: wyjdź na energiczny spacer. Oddychaj zgodnie ze schematem: trzy kroki podczas wdechu i trzy kroki podczas wydechu. Stopniowo zwiększaj tempo marszu-truchtu, spróbuj kolejno schematu dwa kroki na wdech, a następnie jeden krok-jeden wdech.
  • Metoda druga: połóż się na brzuchu, dłonie połóż na brzuchu. Zacznij głęboko oddychać, skupiając się na rozszerzeniu brzucha podczas wdychania powietrza oraz jego kurczeniu przy wydechu. Wstrzymuj oddech przez kilka sekund, a następnie porządnie wyrzucaj nagromadzone powietrze przez nos.
  • Metoda trzecia: zrób pięć oddechów, podczas których wykonujesz wdech przez pięć sekund i wydech przez pięć. Zacznij od 20 szybkich powtórzeń, używaj tylko oddychania przez nos. Zakończ  ćwiczenie dwoma oddechami z najwolniejszym możliwym wdechem/wydechem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W trakcie biegania, jeżeli nie chcemy szybko złapać zadyszki, bardzo ważna jest prawidłowa postawa. Trzymamy plecy prosto, aby klatka piersiowa była otwarta, a płuca bez przeszkód nabierały powietrza. Ramiona powinny być luźne - spięte powodują problemy ze złapaniem właściwego tempa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.