Jakie efekty po miesiącu przyniesie wyzwanie ze 100 powtórzeniami huśtawki z kettlebell dziennie?

Ciekawego treningowego wyzwania podjęła się Lucy Gornall. Redaktorka "Fit and Well" nie spodziewała się, że obrana przez nią metoda przyniesie takie efekty. Ma jednak pewne zastrzeżenia.

Lucy prowadzi aktywny tryb życia, a treningi stały się nie tylko pasją, lecz także elementem pracy. Gornall spełnia się w roli redaktorki działu fitness i próbuje coraz to nowszych i ciekawszych ćwiczeń. Niedawno zakończyła miesięczny test z kettlebell. Jakie wyniki osiągnęła? 

Zobacz wideo Eva Longoria wykonuje akrobacje na trampolinie

Lucy codziennie robiła to ćwiczenie z kettlebell. Po sto powtórzeń!

Kobieta zdecydowała się na tak pokaźną liczbę, aby zobaczyć, jak zadziała na mięśnie taka intensywność i czy szybciej zobaczy efekty. Jako trener personalny, Lucy bardzo lubi korzystać z kettlebells, które, jej zdaniem, świetnie nadają się do przeprowadzenia wielu zajęć.

Częściowo wynika to z faktu, że jest to ruch całego ciała. Dodatkowo, wymachy kettlebell mogą naprawdę pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy - dodaje Gordall na "Fit and Well".

Lucy zdecydowała się na tzw. huśtawkę z uniesieniem kettlebell. Ćwiczenie nie będzie trudne nawet dla osób początkujących - należy tylko pamiętać, aby dobrać wagę ciężarka odpowiednio do swoich umiejętności. 

Wyzwanie z kettlebell - efekty

Pierwszym zauważalnym rezultatem było oczywiście przyspieszenie tętna, które sięgało 150-180 uderzeń na minutę. Lucy przyznała, że nie spodziewała się takiego wyniku - ćwiczenie samo w sobie nie jest bardzo męczące, ale przetestowało wytrzymałość organizmu przez tych kilka minut. Drugim ważnym efektem była praca mięśni. Trenerka odniosła wrażenie, że czuje wykonywane ćwiczenie wszędzie! "Poczułam chyba wszystkie mięśnie!" - napisała. Pracowały plecy, pośladki, brzuch, nogi, ramiona. Lucy dodała, że huśtawka z kettlebell to świetna opcja dla każdego, kto spędza długie godziny za biurkiem, bowiem ruch odciąża kręgosłup i rozciąga napięte w okolicach karku i krzyża mięśnie. Czy trenerka powtórzy wyzwanie w kolejnym miesiącu? Odpowiedź brzmi - nie!

Szczerze mówiąc, wykonanie stu wymachów z kettlebell z rzędu jest dość nudne. Kiedy planuję sesje treningowe dla moich klientów, zawsze upewniam się, że jest wystarczająco dużo różnorodności, aby wszystko było interesujące – a tego bardzo brakowało podczas tego wyzwania. Poza tym jest to spora ilość czasu spędzonego na skupieniu się na formie. Huśtawka z odważnikiem wymaga zaangażowania pleców i rdzenia; to nie jest ruch, który możesz robić na pół gwizdka z zamkniętymi oczami - przynajmniej nie, jeśli chcesz uniknąć kontuzji. Wykonanie stu powtórzeń wymagało dużej koncentracji i teraz widzę, jak łatwo byłoby zrobić błąd przez rozkojarzenie, a to mogłoby skutkować kontuzją - tłumaczy Lucy.

Trudno nie przyznać trenerce racji; treningi z jednym ćwiczeniem, nawet najbardziej efektownym, powiewają nudą!

Więcej o: