Czy burpees to ćwiczenie dobre dla każdego? Kardiolog zabrał głos, zwraca uwagę na efekty treningu

Burpees należy do zestawu ćwiczeń, które albo się kocha albo nienawidzi. Ta wymagająca pozycja jest zachwalana przez wielu trenerów. Czy burpees są dobre dla naszego zdrowia?

Burpees to jeden z najtrudniejszych elementów treningowych, który może przynieść świetne rezultaty. Czy jednak na pewno? Pozycja jest wyzwaniem dla całego ciała i nie ma w tym nic dziwnego, jak po kilku powtórzeniach czujemy lekkie zmęczenie. Aby zrobić kilkanaście burpees wymagana jest wprawa. Jak jednak to wszystko odnosi się do naszego zdrowia Czy burpees są bezpieczne?

Zobacz wideo Eva Longoria wykonuje akrobacje na trampolinie

Burpees - jaki wpływ mają na nasze ciało?

Magazyn "Well and Good" postanowił zapytać o zdanie profesjonalistę. Ponieważ tempo ćwiczeń wpływa na serce wybór padł na kardiologa. Doktor Satjit Bhusri postanowił w kilku zdaniach przedstawić swoje stanowisko, aby czytelnicy nie wahali się przed kolejnymi treningami.

Podczas tego ćwiczenia serce i płuca są zmuszone do wydajniejszej pracy, aby dostarczać odpowiednią ilość energii do organizmu. Badania wykazały, że większa liczba burpees wskazuje na wyższą sprawność sercowo-oddechową, co wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. A dokładniej, osoby z wyższą sprawnością krążeniowo-oddechową miały mniejsze ryzyko choroby wieńcowej - skomentował specjalista.

BurpeesBurpees Pinterest

Okazało się, że popularne ćwiczenie jest jednym z najlepszych elementów treningu, które poprawia sprawność układu krążenia. Na tym jednak nie koniec - dr Bhursi dodaje, że burpees to również świetna propozycja na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Przynosi podobne efekty, co np. przysiady, martwy ciąg czy wypady. Dodatkowymi zaletami jest regulacja ciśnienia krwi. Lekarz uważa, że to dobra opcja zwłaszcza dla osób, które cierpią na podwyższony cholesterol - regularne zajęcia mogą pomoc w uregulowaniu jego poziomu.

Burpees - przeciwwskazania

Czy jednak to świetne ćwiczenie jest dla każdego? Choć niesie wiele zdrowotnych korzyści, są pewne przeciwwskazania. Na burpees powinny uważać osoby, które cierpią na płaskostopie, słabe stawy, problemy z kręgosłupem czy z dużą otyłością. Mimo swojego dobrego wpływu na układ krążenia, burpees nie są zalecane osobom, które miały problemy z sercem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.