To proste ćwiczenie poruszy te mięśnie, z którymi tradycyjne przysiady sobie nie poradzą

Nordic hamstring curl to ćwiczenie, które uderza w te mięśnie, które trudno jest pobudzić do pracy tradycyjnymi ćwiczeniami. Jak wykonać taki trening?

Kiedy myślimy nad dobrym ćwiczeniem wzmacniającym dolne partie ciała, prawdopodobnie przyjdą nam do głowy m.in. przysiady. Choć nie jest to zły ruch, czas na coś lepszego. O tym ćwiczeniu powinien wiedzieć każdy, kto szybko chce zobaczyć efekty!

Zobacz wideo Ewa Szabatin zachęca do prostego domowego treningu

Nordic hamstring curl - zalety

Ćwiczenie pobudza do pracy ścięgna podkolanowe, których prawidłowe funkcjonowanie jest niezwykle ważne do tego, aby uniknąć kontuzji podczas bardziej skomplikowanych treningów. Specjaliści podkreślają, że jest to świetna opcja dla tych, którzy walczą z nierównowagą mięśniową. Prosty ruch ma wielką moc; wzmacnia mięśnie i poprawia naszą wydajność.

Nordic hamstring curl - jak poprawnie wykonać ćwiczenie?

Najłatwiej będzie wykonać to ćwiczenie w parze - druga osoba będzie miała za zadanie dociskanie stóp do podłoża, aby twoje mięśnie właściwie się napięły i wykonały zadanie prawidłowo. Jeżeli jednak wykonujesz trening samodzielnie, przyłóż stopy do ściany i mocno je dociskaj podczas całego ćwiczenia.

  • Uklęknij na obu kolanach, napnij mięśnie brzucha i pośladki, aby biodra były w pełni wyprostowane bez nadmiernego wyginania się w dolnej części pleców. Przy prawidłowym ustawieniu,  przed rozpoczęciem ćwiczenia powinniśmy poczuć łagodne rozciąganie mięśnia czworogłowego i zginacza biodra.
  •  Zegnij ręce w łokciach i połóż dłonie na klatce piersiowej.
  • Z pełną kontrolą opuść się powoli w kierunku podłogi, upewniając się, że biodra są w pełni wyprostowane, a rdzeń zaangażowany. W tym momencie powinniśmy poczuć, jak ścięgna podkolanowe walczą o kontrolę zejścia. Obniżaj się tak wolno, jak to możliwe, zachowując odpowiednią pozycję.
  • Uważaj, aby nie uderzyć twarzą o ziemię - wyciągnij dłonie przed siebie, amortyzując dotknięcie do podłogi. To jedno powtórzenie! Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj w ten sam sposób trzy serie, po sześć-osiem powtórzeń w każdej.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.