Anna Lewandowska o perfekcjonizmie: Może nas blokować i nie pozwalać w pełni cieszyć się życiem

Anna Lewandowska poruszyła na blogu problem, z którym, według statystyk, mierzy się coraz więcej kobiet. Dlaczego perfekcjonizm nie zawsze może nam pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów?

Anna Lewandowska zaczęła swój post od stwierdzenia, że każdy z nas pełni wiele funkcji jednocześnie, co bardzo często jest męczącym zadaniem. Grupę ludzi, których możemy utożsamić z perfekcjonistami, stara się, aby każda z tych funkcji była spełniana na 110 procent. Problem polega jednak na tym, że czasem warto odpuścić, aby chęć wykonania wszystkiego zgodnie z planem nie sprawiła, że zwyczajnie zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Jak nauczyć się odpuszczać?

Zobacz wideo Urocze wideo Anny Lewandowskiej z Klarą

Perfekcjonizm - nie zawsze jest tajną bronią

Niestety, według statystyk jesteśmy dla siebie coraz mniej wyrozumiali. Dane przywołane przez Lewandowską informują, że na niezdrowy perfekcjonizm cierpi aż 1/3 ludzkości! Podobnie przedstawiają się dane dotyczące nadmiernej samokrytyki - cierpi na nią 44 procent kobiet i 34 procent mężczyzn. Co jednak zrobić, jeśli ten problem dotyczy również nas? Rozwój i ambicja nie są niczym złym, dopóki nie sprawiają, że zaczyna nam brakować na wszystko sił. 

ćwiczenia na proste plecyJak poprawić postawę treningiem? Poznaj pięć ćwiczeń na górną część pleców

Pojęcie perfekcjonizmu jest mylone z chęcią rozwoju (...). Kluczem jest towarzysząca nam motywacja. Dla przykładu posłużę się aktywnością fizyczną. Możemy ćwiczyć do upadłego, chcąc jak najszybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę – ale jakim kosztem? Lepiej słuchać swojego organizmu i zadać pytanie: dlaczego tak naprawdę to robię? Warto, by w takim przypadku wyznacznikiem było zdrowie – pozytywna motywacja wewnętrzna, a efekty sylwetkowe to po prostu dodatkowa korzyść - zauważa Anna.

Czasem odpuszczenie może nam przynieść więcej korzyści

Praktycznie zawsze może znaleźć się ktoś w naszym otoczeniu, kto będzie od nas lepszy w danej dziedzinie. I nie ma w tym nic złego! Naturalnym jest, że każdy z nas ma różne możliwości, predyspozycje czy talenty. Ciągłe porównywanie się i ściganie z innymi może być dla nas bardzo niezdrowe. 

Perfekcjonizm może nas blokować i nie pozwalać w pełni cieszyć się życiem. Nie bójcie się prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujecie. Nie musicie wszystkiego robić sami. Czasami pomocna może okazać się już sama porada od osoby bardziej doświadczonej w jakiejś dziedzinie – nie wahajmy się rozmawiać i otwórzmy na innych - dodaje trenerka.

Węglowodany w diecie są potrzebneCzym jest dieta sycąca? Ma przynosić lepsze efekty od diety keto

Warto jest mieć to na uwadze i jeśli coś przerasta nasze siły, zamiast próbować walczyć samemu, zwrócić się do bliskich o pomoc lub zwyczajnie pozwolić sobie odpuścić. Nie wszystko musi zakończyć się pełnym sukcesem. Każdy w życiu odnosi pewne porażki i jest to całkowicie normalny proces.

Więcej o: