Anna Lewandowska o perfekcjonizmie: Może nas blokować i nie pozwalać w pełni cieszyć się życiem

Anna Lewandowska poruszyła na blogu problem, z którym, według statystyk, mierzy się coraz więcej kobiet. Dlaczego perfekcjonizm nie zawsze może nam pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów?

Anna Lewandowska zaczęła swój post od stwierdzenia, że każdy z nas pełni wiele funkcji jednocześnie, co bardzo często jest męczącym zadaniem. Grupę ludzi, których możemy utożsamić z perfekcjonistami, stara się, aby każda z tych funkcji była spełniana na 110 procent. Problem polega jednak na tym, że czasem warto odpuścić, aby chęć wykonania wszystkiego zgodnie z planem nie sprawiła, że zwyczajnie zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Jak nauczyć się odpuszczać?

Zobacz wideo Urocze wideo Anny Lewandowskiej z Klarą

Perfekcjonizm - nie zawsze jest tajną bronią

Niestety, według statystyk jesteśmy dla siebie coraz mniej wyrozumiali. Dane przywołane przez Lewandowską informują, że na niezdrowy perfekcjonizm cierpi aż 1/3 ludzkości! Podobnie przedstawiają się dane dotyczące nadmiernej samokrytyki - cierpi na nią 44 procent kobiet i 34 procent mężczyzn. Co jednak zrobić, jeśli ten problem dotyczy również nas? Rozwój i ambicja nie są niczym złym, dopóki nie sprawiają, że zaczyna nam brakować na wszystko sił. 

Pojęcie perfekcjonizmu jest mylone z chęcią rozwoju (...). Kluczem jest towarzysząca nam motywacja. Dla przykładu posłużę się aktywnością fizyczną. Możemy ćwiczyć do upadłego, chcąc jak najszybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę – ale jakim kosztem? Lepiej słuchać swojego organizmu i zadać pytanie: dlaczego tak naprawdę to robię? Warto, by w takim przypadku wyznacznikiem było zdrowie – pozytywna motywacja wewnętrzna, a efekty sylwetkowe to po prostu dodatkowa korzyść - zauważa Anna.

Czasem odpuszczenie może nam przynieść więcej korzyści

Praktycznie zawsze może znaleźć się ktoś w naszym otoczeniu, kto będzie od nas lepszy w danej dziedzinie. I nie ma w tym nic złego! Naturalnym jest, że każdy z nas ma różne możliwości, predyspozycje czy talenty. Ciągłe porównywanie się i ściganie z innymi może być dla nas bardzo niezdrowe. 

Perfekcjonizm może nas blokować i nie pozwalać w pełni cieszyć się życiem. Nie bójcie się prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujecie. Nie musicie wszystkiego robić sami. Czasami pomocna może okazać się już sama porada od osoby bardziej doświadczonej w jakiejś dziedzinie – nie wahajmy się rozmawiać i otwórzmy na innych - dodaje trenerka.

Warto jest mieć to na uwadze i jeśli coś przerasta nasze siły, zamiast próbować walczyć samemu, zwrócić się do bliskich o pomoc lub zwyczajnie pozwolić sobie odpuścić. Nie wszystko musi zakończyć się pełnym sukcesem. Każdy w życiu odnosi pewne porażki i jest to całkowicie normalny proces.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.