Jak poprawić postawę treningiem? Pięć ćwiczeń na górną część pleców, które ułatwią ci to zadanie

To właśnie górna część pleców w dużej mierze jest odpowiedzialna za to, czy utrzymujemy naszą postawę prawidłowo. Jak wspomóc ten odcinek naszego ciała ćwiczeniami?

Mięśnie zlokalizowane w górnej części pleców codziennie pracują bardziej, niż nam się wydaje. Każde uniesienie rąk, trzymanie ciała w wyprostowanej postawie, czy nawet podczas poruszania się - górna część pleców działa na najwyższych obrotach. Jak wzmocnić te mięśnie i tym samym poprawić naszą postawę?

Zobacz wideo Kasia Dziurska pokazała szybki trening z taśmami na mięśnie brzucha

Dlaczego tak ważne jest, aby wzmacniać górny odcinek pleców?

Kiedy słyszymy, że musimy popracować nad tą częścią ciała, trenerzy mają zwykle na myśli zestaw pięciu ważnych mięśni. Przez cały dzień ten komplet działa po to, abyśmy bez bólu i przeszkód wykonywali podstawowe czynności. Jednak przez to, że pracują na okrągło, często odczuwamy ich ból lub napięcie. Właśnie z tego względu odpowiedni trening jest tak ważny. Innymi słowy, jeżeli nie zadbamy o odpowiednie ćwiczenia, tak naprawdę ucierpieć może na tym całe ciało.

Wzmacnianie górnej części pleców - zestaw ćwiczeń polecanych przez trenerów

Ćwiczenie pierwsze

Superman to świetny sposób na rozpoczęcie rutynowego treningu górnej części pleców, ponieważ pomaga rozgrzać się i przygotować właściwy obszar do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pozycja ta aktywuje wszystkie wewnętrzne mięśnie w górnej części pleców, zapobiegając urazom podczas większego przeciążenia. Zaczynamy od położenia się na brzuchu z głową w neutralnej pozycji i ramionami wyciągniętymi nad głowę – staramy się utworzyć prostą linię od czubków palców aż do palce u nóg. Powoli podnosimy jednocześnie ręce i nogi z ziemi, ściskając mięśnie pośladków. Przytrzymujemy figurę przez jedną do dwóch sekund w górnej części ruchu, a następnie powoli opuszczamy się z powrotem na podłogę.

Ćwiczenie drugie

Do tego ćwiczenia niezbędna jest taśma treningowa. Ćwiczenie świetnie poprawia wytrzymałość ramion. Zaczynamy od przyjęcia wyprostowanej pozycji, trzymając każdy kraniec taśmy w innej ręce. Następnie staramy się wyprostować taśmę, utrzymując ręce prostopadle do ciała. Przytrzymujemy rozciągnięcie kilka sekund, po czym luzujemy uchwyt. Powtarzamy kilka razy.

Ćwiczenie trzecie

Do kolejnej propozycji potrzebujemy zestawu hantli. Siadamy wygodnie na krześle lub ławie. Zacznij od uniesienia ich oburącz nad głowę. Następnie opuść je w dół, po czym podnieś w taki sposób, aby ręce znalazły się prostopadle do ciała.

Ćwiczenie czwarte

Jeżeli masz taką możliwość, wypróbuj ćwiczenie z podciąganiem na drążku. Wykonując taki trening wróć uwagę na to, aby napinać mięśnie brzucha oraz nogi. Zawsze pamiętaj o tym, aby schodzić pomału, kontrolując cały czas ruch. 

Ćwiczenie piąte

Ostatnia propozycja to ćwiczenie z użyciem hantli. Złap jeden ciężarek w rękę, zrób rozkrok na szerokość bioder. Następnie pochyl tułów do przodu, utrzymując plecy w jednej linii. Następnie przyciągnij rękę z hantlem do klatki piersiowej, wypychając łokieć do tyłu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA