Jazda na rowerze poprawi naszą kondycję. Jakie efekty osiągniemy po miesiącu regularnego treningu?

Wskakuj na rower i działaj! Nawet zwykła rowerowa przejażdżka to dobrze spędzony czas, a w tym trening cardio. Jakie zmiany zauważymy, gdy będziemy jeździć kilka raz w tygodniu przez miesiąc?

Jazda na rowerze dla wielu osób jest jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu - czy to z rodziną, czy z przyjaciółmi. Wspólne wypady rowerowe sprawiają, że nie tylko ładujemy się pozytywną energią, lecz także spalamy nadprogramowe kalorie. Korzyści z jazdy rowerem jest znacznie więcej.

Zobacz wideo Ewa Szabatin zachęca do prostego domowego treningu

Jazda na rowerze kilka razy w tygodniu - dla kondycji i dla zdrowia

Specjaliści podkreślają, że dobry wpływ jazdy na rowerze na nasz organizm został potwierdzony badaniami. To ma być kolejne słowo zachęty do wypróbowania tej formy aktywności. Jedna z przeprowadzanych analiz wykazała, że wystarczył zaledwie miesiąc, aby osoby z nadwagą oraz te, które nie trenowały na co dzień, znacznie poprawiły swoją kondycję.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w tym celu prześledzili wyniki osób, których indeks masy ciała na początku oscylował w granicy 28-29. Trzydzieścioro ochotników kilka razy w tygodniu jeździło albo na zwykłym albo stacjonarnym rowerze. Ich dystans wynosił sześć kilometrów trzy razy w tygodniu. Jakie uzyskali efekty po miesiącu? Oto lista:

  • wzmocniona kondycja;
  • wydajniejsza praca serca, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia;
  • niższa waga;
  • mniej nagromadzonej tkanki tłuszczowej;
  • wzmocnione mięśnie nóg;
  • lepsza wydolność oddechowa.

Jak na efekty uzyskane po miesiącu - prezentują się całkiem nieźle!

Rower stacjonarny - zastąpi ten klasyczny?

Wiele osób ma obawy, że ćwiczenia na takim sprzęcie to nie to samo, co prawdziwa przejażdżka. Poza tym, że wybierając rower stacjonarny nie wyjdziemy na świeże powietrze, różnica w efektach jest... żadna. Jeśli tylko mamy trochę miejsca a na zwykły rower nie mamy za bardzo gdzie wychodzić, rower stacjonarny będzie świetną alternatywą. Jeżeli chodzi o pewne różnice w technice - podczas jazdy na zwykłym rowerze praktycznie nie mamy możliwości utrzymania stałego tempa, w przypadku roweru stacjonarnego będzie to o wiele prostsze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.