Anna Lewandowska o zaleceniach WHO - ile powinniśmy ćwiczyć i jak to się przekłada na praktykę?

Anna Lewandowska zwróciła uwagę na swoim blogu, jakie zalecenia odnośnie do aktywności fizycznej wydało WHO - jak połączyć teorię z praktyką?

Anna Lewandowska wzięła na tapet zalecenia wydane przez WHO, dotyczące tego, ile powinno znajdować się aktywności fizycznej w naszym życiu. Na pewno zdajemy sobie sprawę, jak ruch przekłada się na nasze zdrowie, utrzymanie kondycji oraz poprawę metabolizmu. Ale ile właściwie powinniśmy ćwiczyć? Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia, a na blogu skomentowała je trenerka.

Zobacz wideo Klara Lewandowska ćwiczy z hula-hop

Ile ruchu potrzebujemy według WHO?

Lewandowska postanowiła przytoczyć dane, które pojawiły się na oficjalnej stronie organizacji w listopadzie 2020 roku. Według nich, dla konkretnych grup wiekowych zapotrzebowanie na ruch wygląda następująco:

  • dzieci i młodzież (5-17 lat) - minimum 60 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności oraz ćwiczenia wzmacniające (trzy razy w tygodniu). 
  • dorośli (18-64 lata) - od 150 do 300 minut treningów o umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut intensywnego wysiłku. Ćwiczenia wzmacniające dwa razy w tygodniu.
  • seniorzy (65+) - minutowy rozkład tygodniowy wygląda tak samo, jak w poprzedniej grupie. Osoby starsze powinny jednak skupić się na takich ćwiczeniach, które wspomogą koordynację oraz poprawią zachowanie równowagi.
  • kobiety ciężarne oraz po porodzie - decyzję o treningach powinien podjąć lekarz. WHO zaleca ćwiczenia rozciągające.

Dieta wegańska. Czy weganizm jest zdrowy? Dieta planetarna - jedyne wyjście, aby wspierać świadomą konsumpcję? Czy jest zdrowa?

Anna zwraca jeszcze uwagę na to, aby rozróżnić dwa pojęcia:

  • trening aerobowy (tlenowy), czyli taki, którego celem przede wszystkim jest poprawa wytrzymałości. Do takich aktywności zaliczymy np. pływanie i bieganie.
  • trening anaareobowy (beztlenowy), czyli taki, podczas którego zapotrzebowanie na tlen jest wyższe, niż jego podaż. Trenerka podkreśla, że w skrócie do takich aktywności zaliczamy treningi, które trwają stosunkowo krótko, ale są bardzo intensywne, czyli np. zajęcia siłowe czy sprinty.

Pilates. Co to jest pilates? Jakie efekty przynosi regularny pilates? Domowy trening pilatesu z poślizgiem. W pół godziny spalisz całkiem dużo kalorii

Jak połączyć teorię z praktyką?

Powyższe dane mogą stanowić (a nawet według specjalistów powinny) bazę do tego, aby planować sobie treningi. Lewandowska zauważa, że wystarczą już 2,5 godziny umiarkowanego wysiłku tygodniowo. aby zadbać o swoje zdrowie. Trenerka zachęca, aby sprawdzić, ile rzeczywiście poświęcamy czasu na ćwiczenia i przez tydzień zapisywać sobie dane - dzięki temu dowiemy się, czy dostarczamy sobie odpowiednią dawkę ruchu. Jeżeli wcześniej spędzaliśmy dużo mniej czasu na aktywności fizycznej, zacznijmy od małych kroków. Dobierzmy coś, co sprawia nam przyjemność - do wyboru mamy naprawdę wiele różnych opcji. Na koniec Anna dodaje abyśmy pamiętali, że każda forma ruchu jest lepsza, niż żadna. Warto wyjść od tego założenia!

Więcej o: