Najlepsze ćwiczenie rozciągające na obolałe biodra i plecy. Tak poprawnie wykonasz "skorpiona"

Odpowiednio przeprowadzony stretching może przynieść ulgę mięśniom, które spinają się przez cały dzień.

Długie godziny spędzane w jednej pozycji są przyczyną nawracających bólów pleców oraz bioder. Ćwiczenie, które trenerzy nazywają skorpionem, jest świetnym rozwiązaniem na te problematyczne partie ciała. Jak je wykonać we właściwy sposób?

Zobacz wideo Kasia Dziurska pokazuje, jak ćwiczyć uda i core

Stretchingowa rutyna ze skorpionem w roli głównej. Jak poprawnie wykonać ćwiczenie?

Zacznij od położenia się brzuchem na macie, twarz obróć w kierunku podłogi, nogi wyciągnij tak, aby leżały wyprostowane. Ręce zegnij i połóż prostopadle do tułowia (ciało powinno w ten sposób utworzyć literę T). Następnie oprzyj brodę o matę, wzrok skieruj do dołu (kręgosłup powinien znaleźć się w neutralnej pozycji od szyi aż po kość ogonową). Lekko przyciśnij dłonie do podłogi. Podczas rozciągania unikaj poruszania górną częścią pleców, klatką piersiową i ramionami. Podnieś prawą nogę do góry, zegnij prawe kolano pod kątem około 90 stopni. Sięgnij prawą stopą przez lewą nogę i spróbuj dotknąć ziemi po przeciwległej stronie. W tym momencie twoje biodra i dolna część pleców będą się obracać podczas ruchu, ale klatka piersiowa i ramiona powinny pozostać na miejscu. Kiedy poczujesz rozciąganie się prawego zginacza biodra, prawego pośladka i dolnej części pleców, przestań się poruszać. Wytrzymaj w przyjętej pozycji 10-15 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz trzy lub cztery razy na każdą stronę.

Rozciąganie skorpiona - kto NIE powinien wykonywać tego ćwiczenia?

Chociaż pozycja niesie szereg korzyści dla obolałych mięśni, ma jednak pewne przeciwwskazania. Skorpiona nie powinny wykonywać osoby, które cierpią z powodu bólu krzyża. 

Pozycja może sprawiać trudności osobom z napiętymi mięśniami klatki piersiowej oraz ramion, a także z napiętymi zginaczami bioder i należy wtedy do tego stretchingu podchodzić ostrożnie - mówi Hannah Daugherty, certyfikowana trenerka osobista, w rozmowie z magazynem "Best Health Magazine Canada".

Jeżeli podczas ćwiczenia zamiast przyjemnego rozciągnięcia wystąpi u nas silny ból, przerwijmy je i zdecydujmy się na coś innego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.