Trening siłowy z hantlami czy taśmami oporowymi? Jak wybrać odpowiednią dla siebie opcję?

Trening siłowy pozwala wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie, a także szybciej spalić nadprogramowe kalorie. Czy pomiędzy ćwiczeniem z taśmami a z hantlami są pewne istotne różnice?

Jeżeli spędziliście część przymusowego pobytu w domu podczas pandemii na ćwiczeniach, z pewnością w pewnym momencie zaczęliście się zastanawiać, jak urozmaicić swoje treningi. Wykorzystanie ciężarków oraz taśm oporowych świetnie mogą w tym pomóc. Jak wybrać odpowiednie akcesorium? Taśmy kuszą niską ceną oraz tym, że zabierzemy je praktycznie wszędzie. Czy jednak są tak samo skuteczne, jak hantle?

Zobacz wideo Trenujemy taneczne kardio z Dominiką Śliwińską

Taśmy oporowe czy komplet hantli. Na co się zdecydować?

Główną różnicą w treningach stanowi fakt, że gdy złapiemy w dłonie hantel, opór cały czas będzie wynosić tyle samo. W przypadku ćwiczeń z gumami, opór zmienia się w zależności od wykonywanej przez nas pozycji i tego, jak bardzo napinamy taśmę. Ta właściwość gum oporowych może być kolejnym przeważającym czynnikiem przy wyborze obciążenia. Trenerzy dodają, że nie do końca wiadomy opór jest jednak jednocześnie zaletą i wadą.

Ponieważ opór się zmienia w miarę zmieniania pozycji, nigdy nie jestem w stanie dokładnie przewidzieć, jaką dokładnie pracę wykonują mięśnie. Jeżeli zależy nam na konkretnym obciążeniu, lepiej będzie wybrać komplet hantli - czytamy na "Today".

Uzyskanie dużego ciężaru do wyciskania, dla osób bardziej zaawansowanych, z taśmami oporowymi nie będzie możliwe. Jednak do ćwiczeń domowych, zwłaszcza dla osób początkujących, taśmy to doskonały wybór.

Chcę wytrenować mięśnie brzucha. Czy taśmy oporowe mi w tym pomogą?

Niestety, jeśli sam brzuch to nasz główny cel treningowy, taki rodzaj treningu nam nie pomoże. Oczywiście spalimy kalorie, ale tłuszcz zniknie równomiernie, a nie tylko z tej konkretnej części ciała.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.