Masz problem z utrzymaniem deski bocznej? Wyjaśniamy, co może być tego przyczyną

Deska boczna może przynieść znacznie więcej korzści, niż klasyczna wersja tego ćwiczenia. Wiele osób jednak się skarży na bóle szyi lub niemożliwość wykonania pozycji.

Plank boczny w wielu miejscach opisywany jest jako proste i efektywne ćwiczenie bez sprzętu. Jednak spora grupa ćwiczących, a zwłaszcza początkujących, twierdzi, że pozycja wcale nie jest prosta do utrzymania w wyznaczonym czasie. Eksperci wyjaśniają, skąd trudności z tym ćwiczeniem oraz jak się do niego właściwie przygotować.

Zobacz wideo Szybkie treningowe wyzwanie z deską

Problemy z plankiem bocznym? Znajdź sposób na słaby punkt

Największą trudnością, z jaką spotykają się osoby podczas tego ćwiczenia, to ból ramion. Niewytrenowane ramiona w tej pozycji są narażone na pracę ponad swoje siły. Eksperci zalecają, aby w takim przypadku opuścić na podłogę kolano znajdujące się bliżej podłoża. W ten sposób odciążymy ramiona i zyskamy lepszą równowagę, aby doprowadzić ćwiczenie do końca. Kolejną poradą jest trening tej narażonej części ciała, który zrobimy zanim zabierzemy się za boczną deskę.

Najlepsze ćwiczenia na siłę ramion zwykle obejmują wyciskanie nad głową lub ruchy tzw. wiosłowania, zwykle z zestawem ciężarków lub opaską napinającą. Obejmują one wyciskanie w pozycji stojącej, wyciskanie na ławce skośnej i unoszenia boczne - czytamy na "Health Digest".

Jeśli twoją trudnością są z kolei opadające biodra, najprawdopodobniej musisz wzmocnić mięśnie zlokalizowane w talii oraz wspomnianych biodrach. Najlepszym lekarstwem będą takie ćwiczenia, jak brzuszki rowerowe oraz skrętoskłony. Sama praktyka bocznej deski również wzmocni te partie mięśni, dlatego nie poddawajmy się i ćwiczmy, aby w końcu osiągnąć zamierzony cel. 

Pamiętajmy również, że bóle poszczególnych grup mięśni mogą się brać z tego, że nie wykonujemy ćwiczenia prawidłowo - przyjrzyjmy się dokładnie osobie, która ma wprawę w robieniu deski, a następnie zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób sami układamy ciało. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.