Anna Lewandowska o poczuciu własnej wartości. Co wpływa na to, jak się ze sobą czujemy?

Anna Lewandowska w jednym ze wpisów na blogu poruszyła temat poczucia własnej wartości. Jak wpływa ono na nasze życie?

Anna Lewandowska stara się przesłać swoim fanom jak najwięcej motywacji do działania. Trenerka zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele czynników wpływa na nasze samopoczucie i chęć podjęcia różnych aktywności. Bardzo ważna jest samoakceptacja, która pomaga nam iść naprzód. To siła, która działa na nas już od najmłodszych lat.

Zobacz wideo Anna Lewandowska trenuje boks. Zaraziła tym Klarę?

Anna Lewandowska przypomina o roli samoakceptacji

Trenerka słusznie zauważa, że z tym tematem mierzymy się już w dzieciństwie. Budowanie poczucia własnej wartości zaczynamy od relacji z rodzicami, potem rówieśnikami w szkole, kolegami w pracy. Na samym początku to właśnie rodzice pomagają nam w stworzeniu obrazu samych siebie. Wsparcie, miłość i zrozumienie w dzieciństwie pomagają nam zmierzyć się z zadaniami w dorosłym życiu. 

Musimy mieć jednak świadomość, że nie zawsze tak jest. Dorastamy w różnych domach, otoczeniu. Nie każdy otrzymuje tyle wsparcia, ile potrzebuje. To wszystko może sprawić, że poczucie własnej wartości może zostać łatwo zachwiane - dodaje Lewandowska.

Anna zwraca uwagę, że poczucie wartości możemy podzielić na dwie grupy:

  1. stabilne, czyli takie, które nie powinno ulegać zmianie poprzez pryzmat innej osoby;
  2. relatywne - zmienne w zależności, jakie opinie o sobie usłyszymy, może spadać lub rosnąć.

Budowanie poczucia własnej wartości to tak naprawdę nieustający proces - codziennie mierzymy się z opinią innych ludzi, która nie zawsze jest pochlebna. 

Anna Lewandowska radzi, aby zwracać uwagę na emocje

Chyba nikt nie lubi być poddawany krytyce. Dlatego trenerka przypomina, że zanim kogoś ocenimy, starajmy się spojrzeć na rozmówcę z innej perspektywy - jak sami zareagowalibyśmy na komentarz, którym chcemy obdzielić drugą osobę? Z drugiej strony, gdy słyszymy z ust innych osób opinie na swój temat - przepuśćmy je przez filtr i kierujmy się swoimi wytycznymi. Co według nas jest słuszne?

Starajmy się pracować nad naszymi emocjami. Nie uzależniajmy się od opinii, od tego, czy ktoś nas będzie krytykował, czy chwalił, lubił, czy też nie. Przyjmujmy mądre rady, ale nie pozwólmy, by czyjeś rady nas ograniczały. Nie ma nic złego w konstruktywnej krytyce, o ile zostanie wyrażona we właściwy sposób. Dobre zmiany są potrzebne każdemu, bo czasem trudno samodzielnie zauważyć swoje błędy. Musimy jednak umieć z dystansem podejść do każdej uwagi, czy opinii. Pomyślmy, jakie są nasze odczucia, czy naprawdę ten ktoś ma rację? - podkreśla Lewandowska.

Praca nad własnym poczuciem wartości to nie tylko zadbanie o siebie, lecz także o relacje z innymi ludźmi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.