Dopiero zaczynasz trenować z hantlami? Oto przewodnik dla początkujących

Chcesz poprawić swoją siłę? Trening z hantlami będzie świetnym pomysłem. Ćwiczeń siłowych nie należy się obawiać, ale warto zapoznać się z podstawami.

Nie masz doświadczenia z ciężarkami i nie wiesz, od czego zacząć? Nie martw się! Eksperci mają kilka porad, w jaki sposób początkujący mogą bezpiecznie i skutecznie używać hantli do treningu wzmacniającego całe ciało. Dzięki temu przygotujesz się na porządny wycisk i już wkrótce poprawisz kondycję!

Zobacz wideo Najpierw spacer, potem trening. Michał Wiśniewski pracuje nad formą

Pierwszy trening z hantlami? Zacznij od tego

Na początek bardzo ważny jest dobór odpowiedniego ciężaru - hantle nie mogą być ani za ciężkie, ani za lekkie, aby odpowiednio zadziałać na nasze mięśnie. Co ciekawe, trenerzy zalecają osobom niedoświadczonym, aby najpierw nauczyć się poprawnego wykonywania pozycji bez ciężarków. Kiedy nabierzemy wprawy, możemy wyposażyć się w najlżejsze hantle, a potem stopniowo zwiększać ich wagę. Nadal nie masz pewności, że odpowiednio dobrałeś ciężar?

Jeśli czujesz, że męczysz się zbyt szybko lub skraca się zakres ruchu, oznacza to, że ciężar jest zbyt duży - tłumaczy Andrew Laux, instruktor, który podzielił się swoimi przemyśleniami z magazynem "Byrdie".

Specjalista twierdzi, że jeśli masz taką możliwość, pierwsze zajęcia najlepiej jest odbywać pod okiem kogoś doświadczonego, kto zwróci nam uwagę, jeżeli popełniamy jakieś błędy. Mniej wpadek to szybsze efekty wykonywanych treningów.

Jak często ćwiczyć z hantlami?

Jeżeli jesteś na początku przygody z hantlami, eksperci zalecają, aby używać ciężarków maksymalnie trzy razy w tygodniu. Dodatkowo Laux tłumaczy, aby nie robić ćwiczeń polegających na izolowaniu grup mięśni. Zamiast tego osoby początkujące powinny wykonywać ćwiczenia rozwojowe na daną partię mięśni np. górnej części ciała. 

Więcej o: