Formuła "FITT" najłatwiejszym sposobem na znalezienie odpowiedniego treningu? Zobacz, na czym polega

Trenerka współpracująca z magazynem "Well&Good" opowiedziała o ciekawej metodzie, która może pomóc w ułożeniu planu treningowego dla każdego.

Każdy kto zaczyna ćwiczyć pragnie aby jak najszybciej uzyskać pozytywne efekty. Trenerka Juliet Kaska zwraca uwagę na to, że proponowane przez nią zasady dadzą nam pewną gwarancję na to, że szybciej osiągniemy ćwiczeniowe cele. Na czym polega "FITT"?

Zobacz wideo Anka Dziedzic pokazała proste ćwiczenia na płaski brzuch

Chcesz trenować efektywniej? Zadaj sobie kilka prostych pytań

Jeżeli kiedykolwiek zmagaliśmy się z motywacją do ćwiczeń, elementy tej metody mogą nam pomóc wejść we właściwy rytm pracy.

FITT jest świetna dla każdego, kto chce się poruszać na poziomie początkującym lub średniozaawansowanym. To świetny sposób na organizowanie treningów, aby cele stały się łatwiejsze do osiągnięcia. Cele na wyciągnięcie ręki to doskonała motywacja do działania - tłumaczy Kaska.

Jakie pytania musimy przed sobą postawić, aby treningi w końcu przynosiły zamierzone rezultaty?

  • Częstotliwość - jak często ćwiczysz?
  • Intensywność - jak ciężko zamierzasz pracować?
  • Czas - jak dużo możesz o poświęcić na trening?
  • Typ - jaki jest twój ulubiony rodzaj aktywności?

Wydaje się oczywiste? Niestety wiele osób, zamiast skupić się właśnie na takich podstawach, porywa się z motyką na słońce, chcąc od razu robić dwugodzinne treningi codziennie, nawet jeśli wcześniej uprawiały sport sporadycznie. Aby ćwiczyć efektywnie potrzebujemy dokładnego planu, który pokaże, co dokładnie musimy zrobić, aby trenować tyle, ile trzeba. Bez obijania się, ale też bez przemęczania organizmu. Juliet wyjaśnia a prostym przykładzie, w jaki sposób może nam ta metoda ułatwić życie.

Jeśli na przykład celem jest skrócenie czasu biegu na dwie mile (ok. 1,6 km) … będziesz musiał spędzać więcej czasu na bieganiu lub ćwiczeniach cardio, niż w przypadku zwiększania masy mięśniowej. Wszystkie elementy sprawności (siła, elastyczność, układ krążenia) są oczywiście ważne, ale częstotliwość każdego z nich będzie się zmieniać w zależności od celu - dodaje trenerka.

Gdy już jasno określimy swój cel, przechodzimy do wzoru FITT (czyli naszych czterech pytań kontrolnych). Najpierw określ, jak często jesteś w stanie ćwiczyć. Jeśli odpowiedź brzmi sześć dni w tygodniu, twoja intensywność może nie być tak wysoka, jak gdybyś był w stanie ćwiczyć tylko trzy dni w tygodniu. Rodzaj treningu będzie miał wpływ na sposób pomiaru intensywności. Na przykład podczas treningu cardio możesz używać opaski fitness do monitorowania tętna. Ma tu również wpływ na składnik czasu, ponieważ 10-minutowy trening na skakance może dać takie same korzyści, jak bieganie przez 30 minut. Wszystko zależy od naszych preferencji!

Więcej o: