Jak zacząć ćwiczyć, jeśli totalnie wypadliśmy z formy? Pamiętaj o czterech czynnikach

Kontuzja, brak motywacji czy czasu - powodów, przez które zrezygnowaliśmy z treningów jest wiele. Jak do niech wrócić, jeśli nie jesteśmy w formie?

Powrót do ćwiczeniowej rutyny po dłuższym czasie nie jest łatwym zadaniem. Musimy pamiętać o kilku rzeczach, aby sobie sprawę ułatwić i niechcący nie zaszkodzić. Trenerzy przypominają o czterech aspektach, na które warto zwrócić uwagę, zanim wrócimy do morderczego tempa.

Zobacz wideo Kasia Dziurska pokazuje, jak ćwiczyć uda i core

Planujesz wrócić do treningów? Od tego zacznij

Na początek - ćwiczenia aerobowe

W ciągu tygodni regularnych ćwiczeń w każdej komórce wzrasta liczba i wydajność minisiłowni naszego organizmu, czyli mitochondriów. Zwiększa to energię, którą mogą dostarczyć do mięśni, a ćwiczenia stają się coraz łatwiejsze. Dlatego ważne jest, aby mimo początkowego szybkiego męczenia się, kontynuować treningi. Do ćwiczeń aerobowych zaliczamy np. rower, bieganie czy energiczne spacery. Taka forma aktywności na początek jest prostsza i przygotuje nas do bardziej wymagających zadań.

Przekonaj się do jogi i zajęć z elementami rozciągania

Jogę możemy ćwiczyć na każdym stopniu zaawansowania. Trening pomoże nam w rozciąganiu mięśni, dzięki czemu wiele innych treningów będzie nam później sprawiało mniej kłopotów. Choć na początku mogą nas trochę boleć mięśnie, z każdymi kolejnymi zajęciami ciało będzie dostosowywać się do tej formy ruchu, a my zaobserwujemy, jak stajemy się coraz bardziej elastyczni.

Uważaj na stawy

Ta część naszego ciała jest szczególnie narażona na urazy podczas treningów. Dlatego na samym początku należy szczególnie uważać na ćwiczenia z obciążeniem i wprowadzać je stopniowo. Pamiętajmy też o właściwej rozgrzewce przed każdym treningiem. W ten sposób przygotujemy ciało do wysiłku i zminimalizujemy ryzyko wystąpienia problemów ze stawami.

Uzupełniaj energię

Po dłuższej przerwie od ćwiczeń będziemy się znacznie szybciej męczyć. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie odżywianie. Dbajmy o zrównoważoną dietę, zawierającą białko, węglowodany, zdrowe tłuszcze oraz błonnik. Unikajmy słodyczy, napojów gazowanych i żywności z wysoką zawartością cukru. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.