Spięte łydki po bieganiu? Wiemy, jak pozbyć się uciążliwego bólu. Jest kilka sposobów

Bieganie to popularny trening, który niesie wiele korzyści. Jeśli po joggingu czujesz spięcie w łydkach, jedno z poniższych rozwiązań może przynieść ci ulgę.

Dokuczliwe napięcie w łydkach po biegu jest normalne. Zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy, pokonujemy długie dystanse lub lubujemy się w sprincie. Objaw ten możemy jednak zminimalizować. Zbyt mocno napięte łydki mogą być przyczyną różnych kontuzji, dlatego warto wiedzieć, jak się z nimi rozprawić.

Zobacz wideo Jak biegać szybko? TURBOtrening do biegów na 5 i 10 km

Tak zmniejszysz napięcie w łydkach po biegu. Sprawdzone sposoby polecane przez profesjonalistów

Rozciąganie przy ścianie

Znajdując się kilkanaście centymetrów od ściany, stań na dowolnym podwyższeniu (pudełko, książki itp.). Zrób krok do przodu prawą stopą, tak aby palec u nogi opierał się o ścianę, a pięta znalazła się na ziemi. Delikatnie pochyl się w stronę ściany, aż poczujesz rozciąganie z tyłu nogi. Pamiętaj, aby utrzymać pozycję przez co najmniej 30 sekund, a następnie powtórz ćwiczenie na drugiej nodze.

Wykorzystaj ciężar własnego ciała

Zacznij od przyjęcia klęku podpartego, umieszczając dłonie pod ramionami, kolana pod biodrami i wyprostowując jedną nogę do tyłu, dociskając mocno stopę do podłogi, aby odepchnąć piętę do tyłu. Zaangażuj w ruch mięśnie górnej części pleców i lekko podciągnij miednicę, aby pobudzić do pracy rdzeń, górną część pleców i ścięgna podkolanowe. Powoli kołysz się do przodu i do tyłu na śródstopiu (również obracając kostkę w kole), za każdym razem próbując wbić piętę coraz dalej i dalej do tyłu. Zrób kilka powtórzeń i zamień pozycje nóg, a następnie powtórz całe ćwiczenie.

Postaw na jogę

Wiele pozycji z jogi świetnie rozciąga nogi. Ćwiczenie, które pomoże naszym łydkom, nosi nazwę psa z głową w dół i jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych pozycji. Zacznij od zrobienia wysokiej deski, z rękami umieszczonymi pod ramionami. Następnie przenieś ciężar do tyłu na nogi, aby podnieść pośladki w stronę sufitu. Będąc w tej pozycji odwróconej litery V, wciśnij pięty w ziemię. W trakcie możesz przestępować z nogi na nogę, uginając kolana, aby ułatwić sobie wykonanie zadania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.