• Link został skopiowany

Zasada dziesięciu sekund - w taki sposób podniesiesz efektywność swoich treningów

Jak wyciągać z aktywności fizycznej jeszcze więcej? Specjaliści proponują, abyśmy zaznajomili się z zasadą dziesięciu sekund. Co w tak krótkim czasie można zrobić? Naprawdę dużo.
Przysiady na skrzyni
unsplash.com/Meghan Holmes

Dobrze zaplanowane ćwiczenia plyometryczne mogą przygotować organizm do zrzucenia kilogramów. Wystarczy, że do swojej rutyny dodamy proste pozycje, które rozgrzeją mięśnie i pobudzą metabolizm do pracy. A każde z nich wykonamy w ciągu zaledwie dziesięciu sekund!

Zobacz wideo Kasia Dziurska pokazała szybki trening z taśmami na mięśnie brzucha

Zasada dziesięciu sekund, czyli co zrobić, aby spalać więcej kalorii

Jeśli chcesz rzucić sobie wyzwanie, aby zrobić coś więcej w celu utraty wagi, możesz wypróbować tę sztuczkę z ćwiczeniami, która zajmuje wyjątkowo mało czasu i przyspiesza trening. Wystarczy, że wykonasz ćwiczenie plyometryczne przez dziesięć sekund, przed rozpoczęciem właściwej części swojego ulubionego treningu. Dlaczego? Wykonywanie plyometrii, które są potężnymi, wybuchowymi ruchami, pomaga wzmocnić centralny układ nerwowy. Pozwalają również twojemu ciału "obudzić się", dzięki czemu ma większą siłę do pokonania kolejnych rund ćwiczeń. Celem nie jest zmęczenie organizmu, ale raczej sprawienie, aby było  przygotowane do dalszego działania. Jeśli chcesz spróbować, oto cztery wspaniałe przykładowe ćwiczenia.

Ćwiczenie pierwsze 

Zacznij od rozstawienia nóg na szerokość bioder. Utrzymując napięte mięśnie brzucha, pleców i pośladków, jednocześnie odrzuć ręce i biodra do tyłu. Następnie wyciągnij ręce do przodu i podskocz, jak najwyżej potrafisz. Wyląduj miękko, wykonując półprzysiad przed ponownym skokiem

Ćwiczenie drugie 

Zrób wykrok, zginając przednią nogę w kolanie, a drugą opierając o podłogę. Ręce połóż na talii. Następnie podskocz w górę, jednocześnie zmieniając w locie pozycje nóg. 

Ćwiczenie trzecie

Stań przed ławą, stołem lub biurkiem i oprzyj dłonie o blat w taki sposób, aby ręce pozostawały proste w łokciach, a ciało było ustawione pod lekkim kątem. Zegnij ręce i opuść klatkę piersiową w kierunku ławy, a następnie wróć szybkim ruchem do początkowej pozycji.

Ćwiczenie czwarte 

Do tego ćwiczenia potrzebujesz piłki, najlepiej lekarskiej. Jeśli takiej nie posiadasz, sprawdzi się również piłka do koszykówki, siatkówki lub piłki nożnej. Złap piłkę oburącz i wyciągnij ją przed siebie. Rozstaw stopy na szerokość barków. Ciśnij piłką o ziemię, a potem przykucnij, aby ją ponownie podnieść. Pamiętaj, aby plecy cały czas były proste.

Więcej o: