Siedzisz długo przy komputerze? Jeśli masz obolałe plecy i kark, ten zestaw pomoże załagodzić sytuację

Ćwiczenia skupiające się na poprawie górnego odcinka pleców sprawią, że nasz kręgosłup ustawi się we właściwej pozycji. Ten trening powinna wykonywać każda osoba, która dużo czasu spędza w pozycji siedzącej.

Problem z obolałą szyją i plecami zdecydowanie nie należy do przyjemności. W domowych warunkach możemy przeprowadzić pomocne ćwiczenia bez sprzętu, które rozluźnią spięte mięśnie i uporają się z nieprzyjemnym bólem. 

Zobacz wideo Anna Dziedzic pokazuje, jak poprawnie wykonać popularne ćwiczenia

Proste ćwiczenia na spięte mięśnie pleców i obolałą szyję

Głównym elementem treningu jest fakt, że wykonujemy go, stojąc cały czas przy ścianie. Ćwiczenia jednocześnie rozciągają i wzmacniają mięśnie, dzięki czemu w przyszłości bóle nie będą tak intensywne.

Ćwiczenie pierwsze

Stań z głową, ramionami, górną częścią pleców i pośladkami przyciśniętymi do ściany. Twoje stopy mają stanąć kilkanaście centymetrów od ściany. Utrzymuj lekko ugięte kolana, aby zmniejszyć napięcie w mięśniach.

  • Opierając dłonie o ścianę, wyciągnij ręce prosto nad głowę. Teraz jesteś w pozycji wyjściowej.
  • Ściśnij mięśnie środkowej części pleców, przesuwając ręce w dół w kierunku ramion. Trzymaj ciało mocno przyciśnięte do ściany.
  • Kiedy łokcie znajdują się tuż poniżej linii ramion, zatrzymaj się na chwilę, a następnie przesuń ramiona z powrotem do pozycji wyjściowej.
  • Wykonaj dwa lub trzy zestawy po 15-20 powtórzeń.

Ćwiczenie drugie

Jeśli poczujesz, że ramiona w poprzednim ćwiczeniu napinają się i sprawia ci to ból, zrób zamiast tego odwróconą wersję tej pozycji. Stań przodem do ściany, po czym powtórz kolejne kroki, trzymając łokcie i ramiona lekko odsunięte od ściany.

Nie odpowiadają ci ćwiczenia przy ścianie - wypróbuj wersję na podłodze!

Jeśli jednak powyższe propozycje nie przypadną ci do gustu, zawsze możesz zrobić pozycję na macie. Połóż się na ziemi, wyprostuj kręgosłup i zegnij kolana, a następnie:

  • wyciągnij ręce prosto nad głowę;
  • ściśnij mięśnie środkowej części pleców, przesuwając łokcie tuż poniżej ramion;
  • przytrzymaj przez sekundę;
  • przesuń ramiona z powrotem do pozycji wyjściowej i powtórz.
Więcej o:
Copyright © Agora SA