Lubisz trenować? Tych ćwiczeń lepiej NIE robić! Specjaliści przestrzegają przed negatywnymi skutkami

Trening na siłowni ma wiele zalet i szybko pomaga zbudować mięśnie oraz poprawić kondycję. Trzeba jednak uważać, aby wykonywać właściwe ćwiczenia. Jeśli mamy w planach jedną z poniższych pozycji - warto się nad nimi zastanowić!

Ruch to zdrowie, ale tylko wtedy, gdy wiemy, jak wykonywać konkretne ćwiczenia. Niestety nieumiejętne dobranie odpowiedniego dla nas treningu może mieć tragiczne skutki. O poważną kontuzję jest bardzo łatwo. Specjaliści współpracujący z "Eat This, Not That" alarmują, że kilka popularnych pozycji może spowodować więcej złych efektów, niż dobrych. Oto lista pięciu ćwiczeń, których należy NIE robić.

Zobacz wideo Kate Hudson trenuje na domowej siłowni

Pięć ćwiczeń siłowych, których nie powinno się robić

Pociąganie drążkiem za szyją

To ćwiczenie obraca ramiona do pozycji, która napina niewłaściwą grupę mięśni, torując drogę do zapalenia. Trener personalny zwraca też uwagę, że wielu mężczyzn nie dość, że wykonuje to ćwiczenie, to jeszcze robi je bardzo szybko, co kończy się łamaniem wyrostków kolczastych (małych guzków zlokalizowanych na szczycie kręgów).

Prasa na ramię za szyją

Tak jak tylne podciągnięcia obciążają twoje ramiona, tak samo to ćwiczenie rani je podczas unoszenia obciążenia w górę. Zbyt duży nacisk na staw barkowo-obojczykowy może doprowadzić do przeciążenia i urazu.

Wyciskanie drążka w niewłaściwej pozycji

Jeśli pozwolisz ramionom zwisać luźno po bokach, zauważysz, że twoje dłonie są skierowane do wewnątrz. Problem z ćwiczeniem przy wykorzystaniu drążka polega na tym, że ręce znajdują się w nienaturalnej pozycji; dłonie skierowane są do góry. Robiąc to, obciążasz stawy łokciowe, a to może prowadzić do zapalenia ścięgien.

Wyciskanie sztangi z przysiadu

Cztery części mięśnia czworogłowego współpracują ze sobą w tak zsynchronizowany sposób, że można je traktować jako jedną całość. Badania wykazały, że wstając z przysiadu, ta uregulowana praca mięśni zostaje zaburzona i poszczególne części mięśnia czworogłowego zostają pobudzone osobno w krótkich odstępach czasowych. Niestety nawet niewielka różnica może powodować nierówny ucisk między rzepką a kością udową, co w rezultacie może doprowadzić do zapalenia ścięgna łączącego rzepkę z kośćmi piszczelowymi. To bardzo bolesna kontuzja.

Brzuszki

To może wydawać się dość zaskakujące, ale niestety, nieprawidłowo wykonywane brzuszki mogą stanowić niepotrzebne obciążenie dla szyi, a na same mięśnie brzucha... w ogóle nie działać! Zwróćmy uwagę, czy podczas ćwiczenia rzeczywiście podnosimy się, używając właściwych mięśni - jeżeli poczujemy ból w szyi, pozycja wykonywania jest w niewłaściwy sposób.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.