Anna Lewandowska tłumaczy, dlaczego dieta idealna nie istnieje. "Każdy z was pewnie odetchnął teraz z ulgą"

Anna Lewandowska ma dobrą wiadomość dla każdej osoby, która szuka diety idealnej i nie może jej znaleźć. Taki model odżywiania nie istnieje. Jak zatem zadbać o linię i zdrowie?

Anna Lewandowska zwraca się tym razem do osób, które wielokrotnie zmieniały dietę, szukając tej, która w końcu spełni swoje założenia. Podczas wyboru zdarza się nam kierować tym, jak dany model odżywiania jest przedstawiany w sieci. "Idealna", "najskuteczniejsza" - ile razy nabraliśmy się na takie hasła? Trenerka po raz kolejny podkreśla - jedna dieta idealna nie istnieje.

Zobacz wideo Anna Lewandowska o samoakceptacji i dążeniu do "ideału"

Dlaczego nie ma diety idealnej?

Idealne diety nie istnieją! Każdy z was pewnie odetchnął teraz z ulgą. Nie ma co się dziwić, bo przecież niejednokrotnie stosowaliście diety, które nie przynosiły spodziewanych efektów albo były tak czasochłonne, że zanim dobrze zaczęliście swoją przygodę, to mieliście ich już dosyć - zaczyna wpis na blogu Lewandowska.

Każdy model odżywiania ma swoje wady i zalety, bardzo dużo zależy od tego, jakie konkretne potrzeby ma nasz organizm. Dobra dieta to taka, która nie tylko przynosi rezultaty, lecz także jest bezpieczna dla zdrowia i odpowiada naszym smakom. Bardzo ważne i pomocne jest zastosowanie metody małych kroków. Lewandowska radzi też, aby zacząć od eliminacji niezdrowej żywności - to długofalowe działanie, które pomoże nam znacznie bardziej, niż krótkie i rygorystyczne diety.

Jakiej diecie najbliżej do ideału?

Anna podkreśla, że choć idealnej diety nie ma, najlepszy jest zróżnicowany model odżywiania. Jadłospis bogaty w białko, węglowodany, błonnik, potrzebne witaminy i spełniający zapotrzebowanie kaloryczne. Naszym zadaniem jest takie dobre odpowiednich składników, aby nie wystąpiły niedobory.

Jak nauczyć się zbilansowania diety?

Lewandowska radzi, aby zacząć od określenia podstawowej przemiany materii, czyli w skrócie PPM oraz całkowitą przemianę materii, czyli CPM. Dzięki temu poznamy dokładną liczbę kalorii, której dziennie potrzebujemy i oszacujemy, jakie składniki powinny zagościć w naszym jadłospisie.

W prawidłowo zbilansowanej diecie węglowodany powinny pokrywać od 45 procent do 75 procent energii (średnio 55 procent), tłuszcze około 20-35 procent, a białka 10-20 procent - dodaje Anna.

Po takiej analizie swojej diety będzie nam znacznie łatwiej ją prawidłowo ustawić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.