Dieta 80/20. Na czym polega? Dietetycy uważają, że to najlepszy model odżywiania. Denise Austin ceni go najbardziej

Zbilansowana dieta to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia. Jak wybrać tę, która rzeczywiście będzie działać?

Denise Austin jest dietetyczką, dlatego poszukiwania zdrowej metody odżywiania nie są jej obce. Austin przez lata pracy próbowała wiele popularnych diet obiecujących poprawę zdrowia oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Denise odkryła, że w jej przypadku najlepiej sprawdzającą się metodą jest 80/20. Na czym dokładnie polega?

Zobacz wideo Agata Rubik stosowała dwie popularne diety

Dieta 80/20 najzdrowszą dietą? Tłumaczymy, na czym polega

Denise po zastosowaniu każdej innej diety wracała do tej metody. Dieta 80/20 opiera się na bardzo prostym założeniu:

  • 80 procent dziennej dawki kalorii pochodzi ze zdrowej żywności;
  • 20 procent pozostawiasz na ulubione przekąski, niezależnie od ich walorów odżywczych.

Proste? Austin przypomina jednak, że w wyznaczonych 80 procentach muszą znaleźć się wszystkie niezbędne składniki, takie jak węglowodany, tłuszcze, białko czy błonnik

Ta strategia pozwala mi nie tylko na zachowanie zdrowia, lecz także na zabawę i urozmaicanie diety. Zawsze wierzyłam w równowagę. Teraz wiem, że nie ma nic złego w tym, że lubię zjeść wszystkiego po trochu. Najważniejsze to wsłuchać się w swój organizm - dodaje Denise w rozmowie z magazynem "Insider".

Dietetyczka dodaje, że bardzo ważne jest zachowanie elastyczności w diecie i dopasowanie jej do stylu życia oraz pory roku. Bardzo ważna jest sezonowość poszczególnych warzyw i owoców. Dzięki wiedzy, kiedy jest najlepsza pora na zjedzenie konkretnego produktu, dostarczymy do organizmu najwięcej wartości odżywczych. Radą Denise jest też próbowanie nowych diet - nigdy nie wiemy, co nam podpasuje najbardziej. Jeżeli jednak dieta paleo czy post przerywany nie okażą się dla nas skuteczne, nie miejmy wyrzutów sumienia, aby się z dietą pożegnać i wrócić do dawnego sposobu, który się sprawdził.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.